Biblioteka Klubu Kuźnia

os. Złotego Wieku 14, 31-616 Krakow, tel. 12 641 68 75

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki tworzą czytelnicy w różnym wieku. Łączy ich pasja czytania i poznawania nowych książek. Klubowicze spotykają się raz w miesiącu, żeby dyskutować o wcześniej wybranej i przeczytanej książce. DKK realizowane są ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki, który promuje literaturę i czytelnictwo. Egzemplarze omawianych książek można pożyczyć bezpłatnie w Bibliotece Klubu Kuźnia.  Uwaga! Zapraszamy do udziału w Dyskusyjnym Klubie Książki już stacjonarnie, ale z zachowaniem  procedur bezpieczeństwa zob. http://okn.edu.pl/strona-glowna /regulaminy/  Udział w spotkaniach DKK oznacza ich akceptację.

 

 

jasne dni
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14
Uwaga! Spotkanie przełożone ze względu na sytuację epidemiczną.

Zsuzsa Bánk: Jasne dni.
Spotkanie prowadzi Barbara Cygan.

Zsuzsa Bánk opowiada historię trzech rodzin i towarzyszy jej młodym bohaterom, gdy pokonują prądy i mielizny życia, szukając jego głębi. Pokazuje, jak uczą się odwagi. Odmalowuje miłość i zdradę, winy i przebaczenia młodości.

 

 

 

 

 


Archiwum DKK

ma byc czysto


15 września 2020 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Anna Cieplak: Ma być czysto.
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Barbara Cygan.

Dziewczęce dorastanie jawi się w tej powieści jako zmaganie się z konwencjami i stereotypizacją, w którym pomocą może być żeńska przyjaźń oparta na podobieństwie doświadczeń. Anna Cieplak dostała za tę powieść w roku 2017 Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza, nagrodę dla najlepszego debiutu im. Josepha Conrada i Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego Dla Młodych Twórców. Była też nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka.

 

wstret do tulipanow

11 lutego 2020 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Richard Lourie: Wstręt do tulipanów.
Spotkanie prowadzi dr Anna Mazela.

Wiele lat po wojnie do Joopa powraca koszmar, o którym na zawsze chciał zapomnieć. Tylko on nosi w sobie odpowiedź na pytanie, które dręczy ludzi na całym świecie. Tylko on zna tajemnicę śmierci Anny Frank. Historia Joopa to poruszająca opowieść o miłości dziecka, okrucieństwie wojny i koszmarach przeszłości.

 

7

14 stycznia 2020 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

 Ziemowit Szczerek: Siódemka.
Spotkanie prowadzi Barbara Cygan.

Narrator, wielbiciel Europy środkowo-wschodniej, redaktor internetowego portalu – bez wątpienia ironiczne alter ego autora – udaje się w podróż z Krakowa do "centrum świata", czyli do stolicy sławną drogą krajową Nr 7.

 

 

 

nieszpory
10 grudnia 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Agnieszka Drotkiewicz: Nieszpory.
Dyskusyjny Klub Ksiażki prowadzi dr Anna Mazela.

Skonstruowana niczym pieśń chóralna, rozpisana na głosy, czwarta powieść w dorobku Agnieszki Drotkiewicz (nominowanej do Paszportu Polityki za książkę „Teraz”) nawiązuje tytułem do „Nieszporów maryjnych” Claudio Monteverdiego, kompozytora, którego muzyka jest w książce bardzo istotna. To wielogłosowa opowieść o samotności i miłości, o współczesnych emocjonalnych nomadach.


 

palac biografia19 listopada 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Beata Chomątowska: Pałac. Biografia intymna.
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Barbara Cygan.

Pałac Kultury i Nauki  na Placu Defilad w Warszawie. Świadek przeszłości czy przeklęty symbol? „Pałac. Biografia intymna” to nie tylko opowieść o miejscu z własnym duchem i tożsamością. Ani o jeszcze jednym „źle urodzonym” – „betonowym torcie”, „darze Stalina”, który wielu chciałoby wyburzyć. To też historia dramatycznych zmian, które spotkały Warszawę i Polskę w 20. stuleciu.

 zamkniete drzwi


15 października 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Magda Szabó: Zamknięte drzwi. Rozmowę o książce wybitnej węgierskiej pisarki Magdy Szabó prowadzi dr Anna Mazela.

Nasycona psychologiczną głębią powieściowa rozgrywka dwóch silnych charakterów - sławnej pisarki i jej gospodyni: niezależnej, szorstkiej i obcesowej na zewnątrz, a w rzeczywistości czułej i pomocnej. Jaki sekret kryje się pod maską obojętności? Wyjątkowo mocna proza zawierająca wątki autobiograficzne - za tę książkę Magda Szabó została w 2003 roku uhonorowana Prix Femina Étranger.

 

 

 rzeczy
10 września 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Marcin Wicha: Rzeczy, których nie wyrzuciłem
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Barbara Cygan.

Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań? Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz – mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad. Wyczulona na słowa, nie pozwalała sobą manipulować, w codziennej walce o szacunek – nie poddawała się. Była trudna. Była odważna.  Źródło opisu: https://www.karakter.pl/ksiazki/rzeczy-ktorych-nie-wyrzucilem

 

czarna malpa
14 maja 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Zachar Prilepin: Czarna małpa.
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi dr Anna Mazela

"Czarna małpa" to kolejna powieść znakomitego rosyjskiego prozaika, która pokazuje złożoną rosyjską rzeczywistość. Bohater, pisarz i dziennikarz, wpada na trop tajemniczego laboratorium, w którym odbywają się badania psychiatryczne nad dziećmi. "Czarna małpa" to zaskakujące połączenie politycznego thrillera, dramatu psychologicznego i powieści obyczajowej. Źródło opisu: nota  Wydaw. Czarne.


 

ganbare warsztaty
9 kwietnia 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Katarzyna Boni: Ganbare! Warsztay umierania.
Dyskusyjny klub Książki prowadzi Barbara Cygan.

Kiedy w Japonii chcesz kogoś zmotywować do działania, wołasz Ganbare! – „Daj z siebie wszystko! Trzymaj się! Dasz radę!”. Od 2011 roku to okrzyk, który na zniszczonej północy Japonii słychać wszędzie. Niektórzy mówią, że mają już go dosyć. „Ganbare!” to opowieść o kraju, gdzie zagrożenie katastrofą stało się normą, a normalne życie jest podszyte widmem śmierci. I o ludziach, którzy pięć lat po trzęsieniu ziemi, tsunami i wybuchu w elektrowni jądrowej próbują poradzić sobie w nowej rzeczywistości. [...]   Źródło opisu: nota Wydaw. Agora S.A.

 

orfeusz
12 marca 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Ałbena Grabowska: Tam gdzie urodził się Orfeusz.
Prowadzenie dr Anna Mazela.

To nie jest przewodnik po Bułgarii. I na pewno nie jest to też książka o odkrywaniu uroków życia w nowym dla siebie miejscu. Jeśli jednak chcecie poznać nieznany region Europy, który potrafi zaczarować, to na pewno książka dla Was. Ałbena Grabowska, pisarka, lekarka, znana z magicznych powieści autorka spisała swoje wspomnienia i wiedzę o Rodopach, skąd pochodzi jej rodzina. [...] Źródło opisu: materiały wydawnictwa
doppelganger
12 lutego 2019 godz.17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Dominika Słowik: Atlas: Doppelganger.
Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych prowadzi Barbara Cygan.

Transowy, mocny, znakomity debiut, w którym to, co pospolite, brudne, tandetne na naszych oczach przeobraża się w metafizyczne i fantastyczne. W szarym blokowisku Śląska czasów transformacji odradza się Macondo i zarazem Ulica Krokodyli. Zdegradowany świat podwórek i magicznych labiryntów klatek schodowych opisany jest ostro, sugestywnie – tak dobrze znanym autorce językiem blokowego kosmosu. Przez swoje bogactwo i wielość perspektyw powieść ta może być interpretowana na wiele sposobów.[...]     Źródło opisu: http://www.znak.com.pl/ pepiki

8 stycznia 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN, os. Złotego Wieku 14

Zapraszamy na rozmowę wokół książki Mariusza Surosza
Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów o historii i kulturze (również politycznej) naszych południowych sąsiadów. Spotkanie prowadzi  dr Anna Mazela.

„Czechosłowacki elementarz” dla Polaków, aby nadwątlić nasze przekonanie, że na południe od Polski żyje się spokojnie, a historia nie pisała tam nigdy tragicznych scenariuszy. Mariusz Surosz.

 

 

pilch jerzy

 13 listopada 2018 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Katarzyna Kubisiowska: Pilch w sensie ścisłym.
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Barbara Cygan.

Jerzy Pilch, bestsellerowy pisarz skrył za zasłoną literackiej fikcji wiele tajemnic. Czasem czarujący i uroczy, czasem zimny i niedostępny. Ta kontrowersyjna, pierwsza biografia powstała z Pilchem i wbrew Pilchowi, obdziera go z fikcji, by pokazać całą prawdę. Źródło opisu: materiały Wydawnictwa Znak.

 

 

wymarzony dom dziuni

16 października 2018 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia, os.Złotego Wieku 14

Anna Maria Nowakowska: Wymarzony dom Dziuni.
Dyskusyjny Klub Książki  prowadzi dr Anna Mazela.

Dziunia, niepomna przeszłości pełnej licznych dowodów na to, że dziuniowatość nie sprzyja, a wręcz stoi na przeszkodzie urządzeniu się w życiu, wyrusza szukać własnego miejsca na Ziemi. Anna Maria Nowakowska tworzy opowieść, w której śmiech przez łzy jest na porządku dziennym i której nie sposób zapomnieć.

 

 

skrzydla golebicy
11 września 2018 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Henry James: Skrzydła gołębicy
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Barbara Cygan.

Kate Croy i Merton Densher to para londyńskich narzeczonych, którzy za wszelką cenę chcą się pobrać, ale nie mają pieniędzy. W ich świat wkracza Milly Theale, niewyobrażalnie bogata i śmiertelnie chora młoda Amerykanka, która bez pamięci zakochuje się w Mertonie. Mistrzowska powieść psychologiczna Henry Jamesa, klasyka literatury anglosaskiej, z miłosną intrygą i tajemniczą Wenecją w tle.

 

 


6 2018

 12 czerwca 2018 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Emma Donoghue: Pokój
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi dr Anna Mazela.

Dla pięcioletniego Jacka Pokój jest całym światem. To tu się urodził, to tu bawi się i uczy ze swoją mamą. Na noc mama układa go do snu bezpiecznie w szafie na wypadek, gdyby przyszedł Stary Nick. Dla Jacka Pokój jest domem, dla jego Mamy więzieniem, w którym została zamknięta przed siedmioma laty.

 

 

ostatnia powiesc marcela

 15 maja 2018 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Katarzyna Tubylewicz: Ostatnia powieść Marcela
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Barbara Cygan.

Hanka ucieka do Warszawy z podkrakowskiego małego miasteczka, gdzie większość problemów rozwiązuje się przy pomocy modlitwy lub alkoholu. On widzi w niej szansę na kolejny romans, a ona tylko pozornie chce łatwej przepustki do lepszego świata.

 

 

przekleci


10 kwietnia 2018 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Joyce Carol Oates: Przeklęci.
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi dr Anna Mazela.

Princeton w stanie New Jersey - siedziba renomowanego uniwersytetu, dystyngowane miasteczko dla dystyngowanych ludzi, a jednak coś mrocznego i niebezpiecznego czyha na jego obrzeżach, coś, co demoralizuje i zaraża jego mieszkańców niczym jadowity wirus. Powieść Joyce Carol Oates, autorki od lat typowanej do Literackiej Nagrody Nobla zostałą nazwana przez Stephena Kinga pierwszą postmodernistyczną powieścią gotycką, jednocześnie przerażającą, barwną i pełną humoru.

 

paskudna historia


13 marca 2018 godz. 18.00

Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Bernard Minier: Paskudna historia.
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Barbara Cygan.

Bernard Minier zanurza się w świecie, gdzie niebezpieczeństwo czai się nie tam, gdzie można by się go spodziewać i opowiada znakomitą, choć naprawdę paskudną historię…  Francuski mistrz thrillerów w szczytowej formie, wraca z kolejnym niezrównanym thrillerem, który skłania do myślenia i trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

 

 

trafny wybor

 

13 lutego 2018 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia, os. Złotego Wieku 14  

Joanne Kathleen Rowling: Trafny wybór.
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi dr Anna Mazela.

Tym razem nie fantasy, nie Harry Potter, ale obyczajowy thriller rozgrywający się na angielskiej prowincji.  Tą powieścią J.K. Rowling udowodniła, że jej pisarstwo sprawdza się nie tylko w jednym gatunku.

 


 

szczescie pachnace wigilia

 
16 stycznia 2018 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Magdalena Witkiewicz: Szczęście pachnące wanilią.
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Barbara Cygan.

Magdalena Witkiewicz zaprasza na jedno z gdańskich osiedli gdzie uroczo, mądrze i z humorem po raz kolejny opowiada o kobietach i ich życiowych rozstajach. O sile, która w nich tkwi i o wielkiej potrzebie happy endu, o szczęściu, pachnącym wanilią…

 

 

 

 

 

 

 

fb

dyskusyjny klub ksiazki

sylaba logo

biblioteka krakow logo niebieskie

kino sfinks

trk

kkr3

kkr n