Biblioteka Klubu Kuźnia

os. Złotego Wieku 14, 31-616 Krakow, tel. 12 641 68 75

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki tworzą czytelnicy w różnym wieku. Łączy ich pasja czytania i poznawania nowych książek. Klubowicze spotykają się raz w miesiącu, żeby dyskutować o wcześniej wybranej i przeczytanej książce. DKK realizowane są ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki, który promuje literaturę i czytelnictwo. Egzemplarze omawianych książek można pożyczyć bezpłatnie w Bibliotece Klubu Kuźnia. Zapraszamy :)

 

nieszpory
10 grudnia 2019 godz. 17.00

Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Agnieszka Drotkiewicz: Nieszpory.
Dyskusyjny Klub Ksiażki prowadzi dr Anna Mazela.

Skonstruowana niczym pieśń chóralna, rozpisana na głosy, czwarta powieść w dorobku Agnieszki Drotkiewicz (nominowanej do Paszportu Polityki za książkę „Teraz”) nawiązuje tytułem do „Nieszporów maryjnych” Claudio Monteverdiego, kompozytora, którego muzyka jest w książce bardzo istotna. To wielogłosowa opowieść o samotności i miłości, o współczesnych emocjonalnych nomadach.

 

 

 

7

14 stycznia 2020 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

 Ziemowit Szczerek: Siódemka.
Spotkanie prowadzi Barbara Cygan.

Narrator, wielbiciel Europy środkowo-wschodniej, redaktor internetowego portalu – bez wątpienia ironiczne alter ego autora – udaje się w podróż z Krakowa do "centrum świata", czyli do stolicy sławną drogą krajową Nr 7.

 

 

 

 
Archiwum DKK

palac biografia19 listopada 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Beata Chomątowska: Pałac. Biografia intymna.
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Barbara Cygan.

Pałac Kultury i Nauki  na Placu Defilad w Warszawie. Świadek przeszłości czy przeklęty symbol? „Pałac. Biografia intymna” to nie tylko opowieść o miejscu z własnym duchem i tożsamością. Ani o jeszcze jednym „źle urodzonym” – „betonowym torcie”, „darze Stalina”, który wielu chciałoby wyburzyć. To też historia dramatycznych zmian, które spotkały Warszawę i Polskę w 20. stuleciu.

 

 

zamkniete drzwi


15 października 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Magda Szabó: Zamknięte drzwi. Rozmowę o książce wybitnej węgierskiej pisarki Magdy Szabó prowadzi dr Anna Mazela.

Nasycona psychologiczną głębią powieściowa rozgrywka dwóch silnych charakterów - sławnej pisarki i jej gospodyni: niezależnej, szorstkiej i obcesowej na zewnątrz, a w rzeczywistości czułej i pomocnej. Jaki sekret kryje się pod maską obojętności? Wyjątkowo mocna proza zawierająca wątki autobiograficzne - za tę książkę Magda Szabó została w 2003 roku uhonorowana Prix Femina Étranger.

 

 

 rzeczy
10 września 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Marcin Wicha: Rzeczy, których nie wyrzuciłem
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Barbara Cygan.

Co zostaje po śmierci bliskiej osoby? Przedmioty, wspomnienia, urywki zdań? Narrator porządkuje książki i rzeczy pozostawione przez zmarłą matkę. Jednocześnie rekonstruuje jej obraz – mocnej kobiety, która w peerelowskiej, a potem kapitalistycznej rzeczywistości umiała żyć wedle własnych zasad. Wyczulona na słowa, nie pozwalała sobą manipulować, w codziennej walce o szacunek – nie poddawała się. Była trudna. Była odważna.  Źródło opisu: https://www.karakter.pl/ksiazki/rzeczy-ktorych-nie-wyrzucilem

 

czarna malpa
14 maja 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Zachar Prilepin: Czarna małpa.
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi dr Anna Mazela

"Czarna małpa" to kolejna powieść znakomitego rosyjskiego prozaika, która pokazuje złożoną rosyjską rzeczywistość. Bohater, pisarz i dziennikarz, wpada na trop tajemniczego laboratorium, w którym odbywają się badania psychiatryczne nad dziećmi. "Czarna małpa" to zaskakujące połączenie politycznego thrillera, dramatu psychologicznego i powieści obyczajowej. Źródło opisu: nota  Wydaw. Czarne.


ganbare warsztaty
9 kwietnia 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Katarzyna Boni: Ganbare! Warsztay umierania.
Dyskusyjny klub Książki prowadzi Barbara Cygan.

Kiedy w Japonii chcesz kogoś zmotywować do działania, wołasz Ganbare! – „Daj z siebie wszystko! Trzymaj się! Dasz radę!”. Od 2011 roku to okrzyk, który na zniszczonej północy Japonii słychać wszędzie. Niektórzy mówią, że mają już go dosyć. „Ganbare!” to opowieść o kraju, gdzie zagrożenie katastrofą stało się normą, a normalne życie jest podszyte widmem śmierci. I o ludziach, którzy pięć lat po trzęsieniu ziemi, tsunami i wybuchu w elektrowni jądrowej próbują poradzić sobie w nowej rzeczywistości. [...]   Źródło opisu: nota Wydaw. Agora S.A.

 

orfeusz
12 marca 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Ałbena Grabowska: Tam gdzie urodził się Orfeusz.
Prowadzenie dr Anna Mazela.

To nie jest przewodnik po Bułgarii. I na pewno nie jest to też książka o odkrywaniu uroków życia w nowym dla siebie miejscu. Jeśli jednak chcecie poznać nieznany region Europy, który potrafi zaczarować, to na pewno książka dla Was. Ałbena Grabowska, pisarka, lekarka, znana z magicznych powieści autorka spisała swoje wspomnienia i wiedzę o Rodopach, skąd pochodzi jej rodzina. [...] Źródło opisu: materiały wydawnictwadoppelganger
12 lutego 2019 godz.17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Dominika Słowik: Atlas: Doppelganger.
Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych prowadzi Barbara Cygan.

Transowy, mocny, znakomity debiut, w którym to, co pospolite, brudne, tandetne na naszych oczach przeobraża się w metafizyczne i fantastyczne. W szarym blokowisku Śląska czasów transformacji odradza się Macondo i zarazem Ulica Krokodyli. Zdegradowany świat podwórek i magicznych labiryntów klatek schodowych opisany jest ostro, sugestywnie – tak dobrze znanym autorce językiem blokowego kosmosu. Przez swoje bogactwo i wielość perspektyw powieść ta może być interpretowana na wiele sposobów.[...]     Źródło opisu: http://www.znak.com.pl/ pepiki

8 stycznia 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN, os. Złotego Wieku 14

Zapraszamy na rozmowę wokół książki Mariusza Surosza
Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów o historii i kulturze (również politycznej) naszych południowych sąsiadów. Spotkanie prowadzi  dr Anna Mazela.

„Czechosłowacki elementarz” dla Polaków, aby nadwątlić nasze przekonanie, że na południe od Polski żyje się spokojnie, a historia nie pisała tam nigdy tragicznych scenariuszy. Mariusz Surosz.

 

pilch jerzy

 13 listopada 2018 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Katarzyna Kubisiowska: Pilch w sensie ścisłym.
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Barbara Cygan.

Jerzy Pilch, bestsellerowy pisarz skrył za zasłoną literackiej fikcji wiele tajemnic. Czasem czarujący i uroczy, czasem zimny i niedostępny. Ta kontrowersyjna, pierwsza biografia powstała z Pilchem i wbrew Pilchowi, obdziera go z fikcji, by pokazać całą prawdę. Źródło opisu: materiały Wydawnictwa Znak.

 

 

wymarzony dom dziuni

16 października 2018 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia, os.Złotego Wieku 14

Anna Maria Nowakowska: Wymarzony dom Dziuni.
Dyskusyjny Klub Książki  prowadzi dr Anna Mazela.

Dziunia, niepomna przeszłości pełnej licznych dowodów na to, że dziuniowatość nie sprzyja, a wręcz stoi na przeszkodzie urządzeniu się w życiu, wyrusza szukać własnego miejsca na Ziemi. Anna Maria Nowakowska tworzy opowieść, w której śmiech przez łzy jest na porządku dziennym i której nie sposób zapomnieć.

 

skrzydla golebicy
11 września 2018 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Henry James: Skrzydła gołębicy
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Barbara Cygan.

Kate Croy i Merton Densher to para londyńskich narzeczonych, którzy za wszelką cenę chcą się pobrać, ale nie mają pieniędzy. W ich świat wkracza Milly Theale, niewyobrażalnie bogata i śmiertelnie chora młoda Amerykanka, która bez pamięci zakochuje się w Mertonie. Mistrzowska powieść psychologiczna Henry Jamesa, klasyka literatury anglosaskiej, z miłosną intrygą i tajemniczą Wenecją w tle.

 


6 2018

 12 czerwca 2018 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Emma Donoghue: Pokój
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi dr Anna Mazela.

Dla pięcioletniego Jacka Pokój jest całym światem. To tu się urodził, to tu bawi się i uczy ze swoją mamą. Na noc mama układa go do snu bezpiecznie w szafie na wypadek, gdyby przyszedł Stary Nick. Dla Jacka Pokój jest domem, dla jego Mamy więzieniem, w którym została zamknięta przed siedmioma laty.

 

 
ostatnia powiesc marcela

 15 maja 2018 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Katarzyna Tubylewicz: Ostatnia powieść Marcela
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Barbara Cygan.

Hanka ucieka do Warszawy z podkrakowskiego małego miasteczka, gdzie większość problemów rozwiązuje się przy pomocy modlitwy lub alkoholu. On widzi w niej szansę na kolejny romans, a ona tylko pozornie chce łatwej przepustki do lepszego świata.

 

przekleci


10 kwietnia 2018 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Joyce Carol Oates: Przeklęci.
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi dr Anna Mazela.

Princeton w stanie New Jersey - siedziba renomowanego uniwersytetu, dystyngowane miasteczko dla dystyngowanych ludzi, a jednak coś mrocznego i niebezpiecznego czyha na jego obrzeżach, coś, co demoralizuje i zaraża jego mieszkańców niczym jadowity wirus. Powieść Joyce Carol Oates, autorki od lat typowanej do Literackiej Nagrody Nobla zostałą nazwana przez Stephena Kinga pierwszą postmodernistyczną powieścią gotycką, jednocześnie przerażającą, barwną i pełną humoru.

 

paskudna historia


13 marca 2018 godz. 18.00

Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Bernard Minier: Paskudna historia.
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Barbara Cygan.

Bernard Minier zanurza się w świecie, gdzie niebezpieczeństwo czai się nie tam, gdzie można by się go spodziewać i opowiada znakomitą, choć naprawdę paskudną historię…  Francuski mistrz thrillerów w szczytowej formie, wraca z kolejnym niezrównanym thrillerem, który skłania do myślenia i trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

 

 

trafny wybor

 

13 lutego 2018 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia, os. Złotego Wieku 14  

Joanne Kathleen Rowling: Trafny wybór.
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi dr Anna Mazela.

Tym razem nie fantasy, nie Harry Potter, ale obyczajowy thriller rozgrywający się na angielskiej prowincji.  Tą powieścią J.K. Rowling udowodniła, że jej pisarstwo sprawdza się nie tylko w jednym gatunku.

 


szczescie pachnace wigilia

 
16 stycznia 2018 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Magdalena Witkiewicz: Szczęście pachnące wanilią.
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Barbara Cygan.

Magdalena Witkiewicz zaprasza na jedno z gdańskich osiedli gdzie uroczo, mądrze i z humorem po raz kolejny opowiada o kobietach i ich życiowych rozstajach. O sile, która w nich tkwi i o wielkiej potrzebie happy endu, o szczęściu, pachnącym wanilią…

 

stulatek


5 grudnia 2017 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia, os. Złotego Wieku 14

Jonas Jonasson: Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął.
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Barbara Cygan.

Życiowa podróż szwedzkiego Forresta Gumpa po ostatnich stu latach losów świata. Człowiek, który jadł kolację z przyszłym prezydentem Trumanem, leciał samolotem z premierem Churchilem, pił wódkę ze Stalinem i zaznajomił się z Mao Zedongiem, nie może tak po prostu zdmuchnąć świeczek na torcie. Wymyka się przez okno i rusza w swą ostatnią życiową podróż...

 

wimie
14 listopada 2017 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia, os. Złotego Wieku 14

Ian McEwan: W imię dziecka.
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Barbara Cygan.

Czy sędzia może mieć wątpliwości? Czy prawo zawsze jest najważniejsze? Czy religia może stać ponad prawem? I jaką cenę trzeba zapłacić za wydanie wyroku, gdy przestanie sie przestrzegać jedynie reguły prawa? Ian McEwan
po raz kolejny udowadnia że jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej aktualnych pisarzy współczesnych na świecie.

 

1945
17 października 2017 godz. 18.00
Biblioteka Kubu Kuźnia, os. Złotego Wieku 14

Magdalena Grzebałkowska: 1945. Wojna i pokój.
Dyskusyjny Klub Książki  prowadzi Barbara Cygan.

Wkraczamy w 1945 roku  na ziemie niczyje , albo właśnie zagarnięte przez nową władzę, by przyjrzeć się z bliska losom ostatnich żyjących świadków okrutnych czasów. Ludzi, którzy gonieni strachem próbowali się przedrzeć przez skuty lodem Zalew Wiślany (było ich pół miliona), przesiedleńców, którzy w swoich nowych domach zastawali jeszcze ich poprzednich właścicieli, dzieci ocalonych z Holocaustu, szabrowników, dla których wyzwolone tereny stały się gigantycznym sklepem, ludziom, którzy o włos wyprzedzili własną śmierć. Grzebałkowska oddaje głos ofiarom, chociaż i katom poświęca sporo miejsca – zwłaszcza kiedy może dzięki temu pokazać powojenne pomieszanie ról i losów.

 

wystarczy przejsc
12 września 2017 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia, os. Złotego Wieku 14

Ludwika Włodek: Wystarczy przejść przez rzekę.
Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Barbara Cygan.

Tadżykistan, Uzbekistan, Kirgistan, Kazachstan i Turkmenistan przestają być egzotycznie brzmiącymi nazwami. Zaczynamy rozumieć, że problemy tamtego, na pozór bardzo odległego regionu – fundamentalizm islamski, wzrost nacjonalizmów etnicznych i masowa emigracja zarobkowa – przekładają się nie tylko na osobiste dramaty bohaterów książki, ale wpływają także na kształt świata, w którym wszyscy żyjemy.

 

paryz na widelcu
20 czerwca 2017 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia, os. Złotego Wieku 14

Stephen Clarke: Paryż na widelcu. Sekretne życie miasta.
Dyskusyjny Klub Ksiązki dla Dorosłych prowadzi dla dorosłych
prowadzi Barbara Cygan.

To nie jest typowy przewodnik. Stephena Clarke'a nie interesuje Louvre ani Tour Eiffel, ale miejsca, do których przeciętni turyści raczej nie docierają. A tak naprawdę, najbardziej  interesują go Paryżanie, zarówno ci, którzy nimi są, jak i ci,  którzy chcieliby nimi zostać.

 

korczak
16 maja 2017 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia, os. Złotego Wieku 14

Joanna Olczak-Ronikier: Korczak. Próba biografii.
Dyskusyjny Klub Ksiązkidla Dorosłych prowadzi Barbara Cygan.

Solidna biografia skomplikowanego człowieka, świeckiego świętego i męczennika, mądrego Starego Doktora, który w ekstremalnych czasach musiał dokonywać dramatycznych wyborów.

 

 


trociny

 11 kwietnia 2017 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN
os. Złotego Wieku 14

Krzysztof Varga: "Trociny". Dyskusyjny Klub Książki prowadzi Barbara Cygan.

"Trociny" Krzysztofa Vargi to brawurowy pamflet na współczesność. Znakomita, cyniczna i błyskotliwa powieść, nie tylko dla socjopatów. Przyczynek do krytycznej, gombrowiczowskiej refleksji.

 

 

prosze bardzo
14 marca 2017 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN, os. Złotego Wieku 14

Anda Rottenberg: Proszę bardzo. Spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki prowadzi Barbara Cygan.

Anda Rottenberg, jedna z najwybitniejszych kuratorek i wielka znawczyni sztuki, wieloletnia dyrektorka Narodowej Galerii Sztuki "Zachęta". „Proszę bardzo” nie dotyczy jednak sztuki, nie jest zaplanowaną szczegółowo wystawą, która ma poruszać – to raczej próba refleksji, tym razem nad własnym życiem. Wiwisekcja, proszę bardzo. Szczera, bezpretensjonalna, autentyczna. Książka jak catharsis.

 


 guguly
14 lutego 2017 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN os. Złotego Wieku 14

Wioletta Grzegorzewska „Guguły”
dla dorosłych  prowadzi Barbara Cygan z Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.

Wiolka mieszka na wsi w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Opisywany przez nią świat koncentruje się na lokalnych osobach i zdarzeniach, konfrontowanych z ciekawością i wrażliwością młodej osoby, która próbuje wyjść poza zastany mikrokosmos. Znakomity, klimatyczny debiut literacki Wioletty Grzegorzewskiej.

 

wyspa klucz

 
17 stycznia 2017 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN

Małgorzata Szejnert  „Wyspa klucz”.  Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych prowadzi Barbara Cygan z Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.

Małgorzata Szejnert, królowa polskiego reportażu zabiera nas w podróż na Ellis Island, małą wyspę u wybrzeży Nowego Jorku, która przez lata była nazywana "bramą do Ameryki". Od końca XIX wieku do lat 50. wieku XX mieściło się na niej centrum przyjmowania imigrantów przybywających do Stanów Zjednoczonych. 

 

 

 Galeria DKK

 

 

 

fb

70 lat nh

mistrzejowickie spotkania z poezja dla dzieci logo

wtorek literacki banner

dyskusyjny klub ksiazki

sylaba logo

biblioteka krakow logo niebieskie

kino sfinks

trk

kkr3

kkr n