Biblioteka Klubu Kuźnia

os. Złotego Wieku 14, 31-616 Krakow, tel. 12 641 68 75

Grupa Literacka "Sylaba"

sylaba logo

 Zapraszamy na bezpłatne warsztaty z Grupą Literacką "Sylaba", które od lat  prowadzi znana krakowska poetka Elżbieta Zechenter-Spławińska, życzliwa i jednocześnie wymagająca, często pierwsza recenzentka utworów czytanych podczas warsztatów przez autorów. Opiekunem grupy jest Wiesława Wykurz – polonistka, animatorka kultury. Na warsztaty zapraszamy piszących poezję i małe formy prozatorskie: licealistów, studentów, pracujących i osoby 50+. Zachęcamy do przyniesienia swoich utworów - zostaną wysłuchane z uwagą, a uczestnicy mogą także liczyć na życzliwą pomoc prowadzącej warsztaty Elżbiety Zechenter-Spławińskiej. Warsztaty odbywaja się w Klubie "Kuźnia" w Krakowie, os. Złotego Wieku 14, w drugi czwartek miesiąca o godz. 18.00.

Sylaba” nie jest literacką grupą w słownikowym znaczeniu tego terminu. Grupę literacką tworzą konkretni twórcy zjednoczeni przez wspólny program i nierzadko osobę przywódcy, kogoś obdarzonego silniejszą indywidualnością poetycką, czy jedynie charyzmą. „Sylabę” jednoczy głównie miejsce spotkań – Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida i odmienność tworzących grupę indywidualności. Każdy wnosi w jej budowę swoją literacką cegiełkę, a wszystkie one są jednako ważne. I może to właśnie stanowi, że ta grupa działająca nieprzerwanie w Ośrodku Kultury prawie 30 lat jest wyróżniającym się zjawiskiem na mapie kulturalnej Krakowa. Gośćmi „Sylaby” byli krakowscy poeci: Ewa Lipska, Józef Baran, Henryk Cyganik.

Grupa Literacka "Sylaba" skupia obecnie ponad 25 osób. Są w niej m. in. architekt, prawnicy, nauczyciele, romanistka, kulturoznawca, studenci UJ, AGH, Uniwersytetu Pedagogicznego, a także młodzież I, III i XII LO. Piszą wiersze, literacką prozę, a na comiesięcznych warsztatach w każdy 2. czwartek miesiąca dyskutują o własnych wierszach oraz zjawiskach, fascynacjach i wydarzeniach literackich.

Dotąd ukazały się trzy Almanachy Poetyckie "Sylaby"  w których swoje utwory prezentowali: Jagoda Cieszyńska,Alicja Pochylczuk, Jadwiga Solarz,Anna Wojnarska-Maińska,Monika Mostowik,Marta Pilszczek, M arta Eloy-Cichocka,Justyna Derlatka, Karolina Grzywnowicz,Kama Szutowska, Katarzyna Tobjasz,Eliza Tołwińska, Hanna Tołwińska, Anna Mazela, Kaja Gawryszczak, Cezary Zalewski, Lukasz Mańczyk,Jerzy Franaszek, Leszek Wójcik, Marcin Ożóg, Marcin Balicki,Kuba Kisielewski, Grzegorz Zariczny, Adam Górka. Wiele z nich idzie już swoją  indywidualną drogą twórczą wydając własne książki. Niektóre z nich promowaliśmy w Ośrodku Kultury organizując spotkania autorskie.

Cieszymy się bardzo z literackich sukcesów naszych aktualnych i byłych "sylabowiczów", mając też nadzieję że w ich utworach jest może  "zasiew",  który wykiełkował podczas naszych warsztatowych spotkań.

 

nowohucka kronika filmowa
Jubileusz 30. lecia Grupy Literackiej Sylaba
w Nowohuckiej Kronice Filmowej

 

 

Galeria "Sylaby"

 

 Szczegółowe informacje:
Katarzyna Kosowska, Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Złotego Wieku 14, 31-616 Kraków
tel. 12 648 08 86, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 


Spotkania autorskie "Sylaby" w latach 2007-2016 

fb

dyskusyjny klub ksiazki