Biblioteka Klubu Kuźnia

os. Złotego Wieku 14, 31-616 Krakow, tel. 12 641 68 75

Spotkania autorskie

 

varga krzysztof maj 2019

24 maja 2019 godz. 18.30
Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. Norwida

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Vargą
.
Prowadzenie: Barbara Cygan z Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.

Spotkanie z Krzysztofem Vargą,  jednym z najciekawszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich pisarzy współczesnych. Jest autorem m.in. powieści Masakra, Tequila, Nagrobek z lastryko, Trociny, Sonnenberg, biografii Księga dla starych urwisów. Wszystko, czego jeszcze nie wiecie o Edmundzie Niziurskim Wydał także dwie książki eseistyczne Gulasz z Turula, Czardasz z mangalicą, Langosz w jurcie, zbiory felietonów Polska mistrzem Polski oraz Setka. Trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike. 

godawa marcin


15 stycznia 2019 godz. 18.00

Klub Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Spacerem, Sercem, Samolotem.
Wieczór poetycki z ks. dr. hab. Marcinem Godawą.

 Marcin Godawa - poeta, ksiądz.  Pracuje jako adiunkt z habilitacją na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, skupiając się na tematyce szeroko pojętej medytacji, języka religijnego doświadczenia, fenomenu chrześcijańskiej radości, związkach teologii z literaturą. Więcej informacji na stronie  www.marcingodawa.pl   


 

pod okapem burzy

 

8 czerwca 2018 godz. 18.30
Klub Kuźnia os. Złotego Wieku 14
Zygmunt Ficek. Spotkanie autorskie z poetą prowadzi Anna Mazela.

Zygmunt Ficek, poeta, fotograf, absolwent filologii polskiej UJ , nauczyciel, działacz społeczny. Niestrudzony wędrowiec po Tatrach, Beskidach, Gorcach. Wydał m.in. pozje:  Pod okapem burzy, 2018r., Uroczystość czerpania chłodu, 2009., Prawdziwa baśń o Mroziliszku, 2002r., Łagodność ostrych szczytów,1998r. oraz zbiory fotografii: Tatry Wysokie (album fotograficzny),2002r., Mistrzowie Polskiego Pejzażu, 2001r., Polska Fotografia Krajoznawcza, 2000r.

 

 

 

kuczok plakat maj 2018 bis

 
9 maja 2018 godz. 18.30
Klub Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Wojciech Kuczok
. Spotkanie autorskie.

Wojciech Kuczok (1972) Prozaik, poeta, krytyk filmowy i scenarzysta, speleolog. Laureat Nagrody Literackiej Nike w 2004  r. za powieść "Gnój". Oparty na jego prozie film "Pręgi" w reżyserii Magdaleny Piekorz zdobył w 2004 "Złote Lwy" na festiwalu filmowym w Gdyni. Proza Kuczoka cechuje się mistrzostwem języka  i kompozycji oraz fabularną "bezpruderyjnością". 

  Fot. Magda Lis

 

 

fantomy 2018

 

13 kwietnia 2018 godz. 18.00
Klub Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Fantomy - wieczór autorski i wystawa rysunków Anny Mazeli.

Anna Mazela – doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie kulturoznawstwa, poetka zafascynowana fotografią. Miłośniczka baśni. W 2016 ukazał się jej debiutancki jej debiutancki tomik poezji  pt. Głęboko, nisko, za który w tym samym roku otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie im. Anny Świrszczyńskiej.

 

 


blizej zycia
25 listopada 2017 godz. 17.00

Klub Kuźnia os. Złotego Wieku 14
Bliżej życia. Wieczór autorski z poezją Ilony Zdziech.
Prowadzenie: Katarzyna Kosowska

Nasze wiersze są jak nasze dzieci. Nie są doskonałe, a przecież są idealne. Ponieważ są nasze i są nami. Kochamy je i kochamy siebie w nich. Są naszym życiem, naszą chwilą, naszą pamięcią. Poezja jest bliżej życia, niż nam się wydaje.

Ilona Zdziech – rocznik 1983, pochodzi  z Ujsół na Żywiecczyźnie. Chrześcijanka, żona, matka, szefowa kuchni, przedsiębiorca, historyk, podróżniczka, pasjonatka życia. "Bliżej życia" jest jej poetyckim debiutem książkowym. 

 

 

 


michal zablocki 2
9 listopada 2017 godz. 18.30

Klub Kuźnia OKN, os. Złotego Wieku 14

Kraków przedstawiony, Kraków outsourcing.
Spotkanie z Michałem Zabłockim i Grupą Literacką Sylaba
w ramach projektu Kraków literacki. Szkice do portreu miasta. Prowadzenie: Anna Mazela i Elżbieta Zechenter-Spławińska.

Michał Zabłocki (ur. 23 września 1964 roku w Warszawie) – polski poeta, autor tekstów piosenek, scenarzysta, reżyser teledysków. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Od 1987 współpracował z krakowską „Piwnicą pod Baranami”, przede wszystkim z Grzegorzem Turnauem, Anną Szałapak, Beatą Rybotycką, Agnieszką Chrzanowską, Jackiem Wójcickim. Jest pomysłodawcą i realizatorem serii poetyckich działań medialnych znanych pod nazwą „Multipoezja”: Projekcji wierszy na murach domów przy ul. Brackiej 2 w Krakowie, Wierszy chodnikowych i wielu innych. W 2010 roku stworzył międzynarodowy serwis internetowy według własnego pomysłu emultipoetry.eu

Fot. Małgorzata Mokrzycka

 

olczyk jacek


6 października 2017 godz. 18.30
Klub Kuźnia, os. Złotego Wieku 14

Spotkanie z Jackiem Olczykiem, autorem książki "
Życie literackie w Krakowie. 1893 - 2013" w ramach projektu Kraków literacki. Szkice do portreu miasta.
Prowadzenie: Brbara Cygan z Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.

Dziesięcioletnia praca Jacka Olczyka dała wspaniały rezultat w postaci obszernego kompendium wiedzy na temat literackiego i kulturalnego życia Krakowa od końca 19 w. do czasów współczesnych. Książka Jacka Olczyka jest też m.in.  dowodem na to , że największą wartością Krakowa są ludzie, artyści, twórcy,  którzy zostawiają w nim swój niepowtarzalny ślad. Jak zmieniał i zmienia się nadal Kraków, czy literatura i sztuka mają  jeszcze wpływ na kształt i wizerunek  Krakowa? Zapraszamy na spotkanie z Jackiem Olczykiem, które zainauguruje cykl złożony z wykładów i warsztatów pt. Kraków literacki. Szkice do portretu miasta.  

Jacek Olczyk (ur. 1979r.) Hhstoryk literatury, uzyskał doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim i w INALCO (Paryż). W latach 2008–2012 lektor języka polskiego na Uniwersytecie Blaise Pascal w Clermont-Ferrand (Francja). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2013. Autor książek Literacka Małopolska / Reading Małopolska (Kraków 2012), Życie literackie w Krakowie. 1893-20-13 (Kraków, 2017). Badacz związany z projektem naukowym Twórcze programowanie. Laboratorium realizowanym w Instytucie Kultury UJ. Tłumacz Georges’a Pereca.
Źródło: http://www.ha.art.pl/wydawnictwo/autorzy/5069-jacek-olczyk.html

Fot. Joanna Kornas-Chmielarz, Wiktoria Federowicz

 

 

stasiuk andrzej culture
10 maja 2017 godz. 19.00
Klub Kuźnia OKN, os. Złotego Wieku 14

Andrzej Stasiuk
. Spotkanie z pisarzem prowadzi red. Bartłomiej Kuraś z "Gazety w Krakowie".

Andrzej Stasiuk (ur. 1960 w Warszawie). Prozaik, dramaturg, eseista, wydawca i podróżnik. Jeden z najważniejszych  polskich pisarzy, tłumaczony na wiele języków, laureat kilkunastu nagród literackich, m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich  za powieść "Biały kruk" (1995) i Nagrody Nike za "Jadąc do Babadag" (2004). "Przemierzone obszary, spotkani ludzie to wartości nadrzędne dla jego literatury. Stasiuk  pragnie  ocalić  jak  największy  obszar  swoich  wspomnień,  wypełnić  nimi  strony  książek,  tym  samym  jeszcze  mocniej  zapisać  je  w  pamięci."( Milena Rosiak-Kłębik). "Mój manifest literacki? Pisać, skreślać, myśleć, patrzeć, słuchać, pisać i skreślać, skreślać, skreślać..." (AndrzejStasiuk).  Podczas spotkania Wydawnictwo "Czarne" poleca Czytelnikom swoje książki do kupienia z 30% rabatem.

Fot. Magda Lis

 


jagielski2 11 maja 2016 godz. 18.00
Klub Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Spotkanie autorskie z Wojciechem Jagielskim.
Prowadzenie: Barbara Cygan z Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.

Zapraszamy na rozmowę z Wojciechem Jagielskim, dziennikarzem, wieloletnim korespondentem Gazety Wyborczej z różnych miejsc świata, przede wszystkim z Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu. Wojciech Jagielski jest autorem kilku książek, które są zbiorem obserwacji z miejsc dramatycznych konfliktów rozgrywanych od lat we współczesnym świecie.

Fot. Joanna Kornas-Chmielarz
rozmus lidia112  stycznia 2016  godz. 17.00
Biblioteka Klubu „Kuźnia” (os. Złotego wieku 14)

Siedemnaście lub mniej. Spotkanie z poetką i malarką Lidią Rozmus,
artystką haiga czyli sztuki łączącej japońskie malarstwo sumi-e i poezję haiku.Prowadzenie: Wiesława Wykurz z Ośrodka Kultury im. Norwida w Krakowie.


Haiga
(俳画, haikai drawing) to sztuka łącząca japońskie malarstwo sumi-e i poezję haiku, którą Lidia Rozmus, absolwentka Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim zajmuje się od wielu lat. Artystka mieszka i pracuje w Chicago, jest ilustratorką książek  a także dyrektorem artystycznym czasopisma „Modern Haiku”. Swoje malarstwo, grafiki oraz wiersze prezentowała na kilkudziesięciu wystawach w Stanach Zjednoczonych, w Polsce i w Japonii. Ze sztuką japońską  Lidia Rozmus  zetknęła się w czasie studiów na UJ. Potem kontynuowała swoje zainteresowania w Stanach Zjednoczonych i w Japonii. Zapytana, co urzekło ją najpierw w japońskiej sztuce, Lidia wyjaśniła, że właściwie trudno powiedzieć czy była to poezja haiku, czy też malarstwo sumi-e. Obydwie te dziedziny są ściśle ze sobą związane i one właśnie tworzą ekspresję artystyczną haiga.

  Fot. Małgorzata Mokrzycka

 


godawa m8 grudnia 2015, godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia, os. Złotego Wieku 14

Spotkanie autorskie z ks. poetą Marcinem Godawą
prowadzi Katarzyna Kosowska z Klubu Kuźnia OKN.

Marcin Godawa - poeta, ksiądz. Urodził się 24 września roku 1973 w Myślenicach. Obecnie pracuje jako adiunkt z habilitacją na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, skupiając się na tematyce szeroko pojętej medytacji, języka religijnego doświadczenia, fenomenu chrześcijańskiej radości, związku teologii z literaturą. Więcej informacji na stronie  http://www.marcingodawa.pl/

Fot. Małgorzata Mokrzycka

 

 

bogna ziembicka5 marca 2015 r godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia, os. Złotego Wieku 14

Spotkanie z Bogną Ziembicką, autorką wielotomowej opowieści o Różanach, prowadzą Barbara Cygan i Katarzyna Kosowska z Klubu Kuźnia OKN.

Autorka porywającej sagi od której trudno się oderwać. Przedwojenny i współczesny Kraków, brytyjska Tanganika, Prusy Wschodnie, hitlerowskie Niemcy, Rosja sowiecka, a przede wszystkim podkrakowski majątek Różany i na ich tle historia trzech niezwykłych kobiet.

Fot. Małgorzata Mokrzycka

 

 

fb

conrad festival 2020

dyskusyjny klub ksiazki

sylaba logo

biblioteka krakow logo niebieskie

kino sfinks

trk

kkr3

kkr n