Biblioteka Klubu Kuźnia

os. Złotego Wieku 14, 31-616 Krakow, tel. 12 641 68 75

Wtorki Literackie

 

 

 

czas zatrzymany
26 listopada 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Dzielnica obiecana. Mity Nowej Huty w mediach i kulturze.
Spotkanie prowadzi kulturoznawczyni i poetka dr Anna Mazela.

Literacki wtorek czytelników  poświęcony historii i antropologii Nowej Huty. O tym, jak tworzono mit Nowej Huty w czasach PRL-u, o mitach na temat Nowej Huty, które krążą w społeczeństwie dziś, a także o tym, jak literatura - nie tylko dokumentalna, ale także scince fiction - reinterpretuje te mity i przetwarza dla własnych celów. Historia Nowej Huty, powstałej na terenach wiejskich, pociąga za sobą również temat napięć miastem a wsią, wielopokoleniowym mieszczaństwem a napływową ludnościa wiejską. W spotkaniu prezentowane będą albumy Adama Gryczyńskiego i zebrane w nich fotografie. Za przykład wykorzystania mitu i prawdziwej historii Nowej Huty w literaturze rozrywkowej posłuży zaś książka Pawła Majki pt. "Dzielnica obiecana”.

 

 


 krasnojarsk
17 grudnia 2019 godz. 17.30

Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Socjologia miast syberyjskich. Spotkanie ze Svietlaną Ovodovą,
socjolożką kultury z Uniwersytetu im. Fiodora Dostojewskiego w Omsku.

Miasto jest specyficznym obszarem przestrzeni lokalnej, mającym konkretną lokalizację geograficzną i topograficzną, a jednocześnie miejscem w przestrzeni globalnej, w przestrzeni nieograniczonej ani granicami państw, ani nawet takimi naturalnymi granicami geograficznymi, jak góry, rzeki czy wybrzeża kontynentów. Miasta budowane na Syberii w specyficznym klimacie i na obszarach endemicznej przyrody są pod każdym względem wyjątkowe. Swietłana Ovodowa, profesor socjologii z Państwowego Uniwersytetu  im. F. Dostojewskiego w Omsku, opowie nam o miastach Syberii, również w kontekście ich przemian po rozpadzie Związku Radzieckiego.


 

 

Archiwalne

alternatywny przewodnik nh

 
29 października 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia  os. Złotego Wieku 14

Cud mniemany czyli Nowa Huta w literaturze.

Zapraszamy na rozmowę o dzielnicy odkrywanej z perspektywy Alternatywnego Przewodnika po Nowej Hucie, wydanego w 2017 roku przez Ośrodek Kultury im. Norwida w Krakowie. 
.

 

 

 

wojna literatura 2019


24 września 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

80 lat po końcu świata. Literatura wobec 2. wojny światowej.
Spotkanie prowadzi dr Anna Mazela.

2 wojna światowa to jedno z najtrudniejszych doświadczeń współczesnego człowieka. Jednych wojna skłoniła do ogłoszenia końca świata i końca poezji, innym pozwoliła odkryć w człowieku niewyobrażalne pokłady odwagi i współczucia, a w literaturze wielką moc nadziei i wsparcia. Na spotkaniu przyjrzymy się temu, w jaki sposób pisarze i poeci 20. i 21. wieku opisywali wojnę, a także jak i dlaczego literatura wciąż powraca do dramatu wojny.

 

ksiazka lezak


6 sierpnia 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Z książką na leżaku. Wakacyjne propozycje literackie do przeczytania, posłuchania i zobaczenia. Spotkanie prowadzi Barbara Cygan.

Wakacje to czas kiedy możemy nadrobic zaległości czytelnicze, zajrzeć do kina lub pojechać na któryś z wielu letnich festiwali kulturalnych. Co warto przeczytać, czego posłuchać, co koniecznie zobaczyć? "Z książką na leżaku" to nasze kulturalne propozycje na tegoroczne wakacje.

 

urobieni

 28 maja 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Nie hańbiO pracy i jej przemianach społecznych i cywilizacyjnych.  Wtorek Literacki prowadzi Barbara Cygan.

Praca jest dla wielu osób podstawą tożsamości, satysfakcji i materialnego bezpieczeństwa, ale także coraz częściej bywa źródłem frustracji i nie daje nadziei na w miarę stabilną przyszłość. Praca nie jest już tym, czym była dawniej, cyfrowy świat przyspieszył tak bardzo, że wielu z nas już za nim nie nadąża. Z drugiej strony jednak,  mamy poczucie, że praca - niekoniecznie, ale dobra posada lub kapitał - zawsze się przydadzą. W ostatnim czasie pojawiły się w Polsce ciekawe książki traktujące temat pracy w bardzo szerokim spektrum zagadnień, .m.in. Rafała Wosia To nie jest kraj dla pracowników, Olgi Gitkiewicz Nie hańbi, Marka Szymaniaka Urobieni. Reportaże o pracy

 

 

face to face
23 kwietnia 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

 O sztuce rozmowy. Wywiad literacki.
Wtorek Literacki prowadzi dr Anna Mazela.

Literatura często rodzi się między ludźmi, w rozmowie, ale czy sama rozmowa może stać się treścią książki? Oczywiście, że tak, jednak tego typu dialog nie jest wcale sztuką łatwą. Warto zastanowić się, co gwarantuje sukces wywiadu, a także w czym tkwi największa wartość tego gatunku literackiego.wyspianski teatr marzec 2019


26 marca 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Wyspiański i jego teatr
.
Spotkanie prowadzi Barbara Cygan.

Wyspiański – reinterpretator romantycznej tradycji, twórca nowego modelu dramatu i teatru - był artystą, który wywarł ogromny wpływ na krakowską i polską scenę teatralną. Jego wizja teatru (min. dramatu, scenografii, gry aktorskiej) stała się punktem odniesienia dla późniejszych pokoleń wybitnych artystów scen polskich.

 

 

literatura francuska 2019

 
26 lutego 2019  godz. 17.00
29 stycznia 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Francja i reszta świata.  O literaturze francuskiej  i jej wpływie na kulturę 21 wieku.  Prowadzenie: Barbara Cygan, Anna Mazela.

Francja od zawsze uważana była za wzorzec wyrafinowanej elegancji. Francuski język i literatura, francuska moda i kuchnia panowały na dworach i salonach nie tylko europejskich, przynajmniej do pierwszej dekady 20 w. Jak dzisiaj wielkie dziedzictwo kulturowe Francji  wpływa na nią samą i coraz bardziej komplikujący się świat?.

 

 

polski esej literacki bn

 

27 listopada 2018 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

O sztuce eseju. Wtorek Literacki prowadzi dr Anna Mazela.

Esej jest najbardziej elegancką formą dyskursu pomiędzy autorem a czytelnikiem. Dobry esej omija publicystyczną rozwlekłość i z precyzją chirurga dotyka istoty rzeczy. Ze sztuką eseju mierzyli się najważniejsi polscy pisarze m.in. Norwid, Stempowski, Miłosz, Herbert, Rymkiewicz, Zagajewski. Zapraszamy na Wtorek Literacki podczas którego, rozmawiać będziemy o tej wymagającej ale pięknej i wciąż aktualnej formie literackiej wypowiedzi.

 

 

 

spor 10 2018


30 października 2018 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN, os. Złotego Wieku 14

Spór o Niepodległą. Wolność jako stan przejściowy. Konteksty literackie i polityczne: Brzozowski, Żeromski, Kaden-Bandrowski, Iwaszkiewicz, Broniewski, Piłsudski, Dmowski.  Wtorek Literacki prowadzi Barbara Cygan.

Spory o kształt niepodległej Polski zaczęły się jeszcze w czasach zaborów. Spuścizna literacka pisarzy polskich poczynając od wielkich romantyków i pozytywistów, przekształcona została w myśl polityczną  głównych konstruktorów niepodległej Polski m.in. Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Józefa Piłsudskiego. Jaka Polska, socjalistyczna, endecka a może liberalna? To pytanie okazuje się aktualne również dzisiaj.

 

 

blake shakespeare sen nocy

 
29 maja 2018 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Między poezją a obrazem. O związkach poezji i sztuk plastycznych.  Wtorek Literacki prowadzi Anna Mazela.

 

 

american dream524 kwietnia 2018 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN
os. Złotego Wieku 14

"American Dream" i współczesna literatura amerykańska.
Wtorek Literacki prowadzi Barbara Cygan.

Ameryka się zmienia, dotychczasowe wzorce, na których opierała swoją potęgę ulegają erozji. Nie zmienia się jednak to, że amerykańska kultura poparta amerykańską technologią posiada nadal globalną siłę oddziaływania. Zapraszamy na "amerykański" Wtorek Literacki do Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.

 

latex3


27 marca 2018 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Kopciuszek w czarnym lateksie czyli rozmowa na temat artystycznych i komercyjnych przekształceń baśni w kulturze współczesnej.  Wtorek Literacki prowadzi kulturoznawczyni dr Anna Mazela.

 

 

wyspianski autoportret


28 lutego 2018 godz. 18.00
Biblioiteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14
 
Sztuka i wolna myśl, niezlękłe bogi.
Rozmowa o wystawie "Wyspiański" w Muzeum Narodowym
w Krakowie. Literacki Wtorek Czytelników prowadzi Barbara Cygan.

 

 

 

fact

 
30 stycznia 2018 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN
os. Złotego Wieku 14

Życie i literatura.  O popularności reportażu i biografii.
Wtorek Literacki prowadzi Barbara Cygan.

Spotkanie na temat literatury faktu i przyczynach jej popularności  wynikającej m.in. z pojawienia się wybitnych autorów tego gatunku, takich jak: Marcin Kącki, Katarzyna Surmiak-Domańska, Ewa Winnicka, Cezary Łazarewicz,

 

 

ksiazki pod choinke2


19 grudnia 2017 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Najlepsze w starym roku. Omówienie najciekawszych  wydarzeń literackich i  bestsellerów wydawniczych 2017 r. Biblioteka zaprasza na subiektywne podsumowanie roku wydawniczego.

 

 

 

wyspianski 11 2017

 

28 listopada 2017 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN
os. Złotego Wieku 14

Co się w duszy komu gra. Wyspiański - modernista krakowski i uniwersalny. Wtorek literacki poświęcony Stanisławowi Wyspiańskiemu i jego wpływie na polską sztukę, kulturę i historię. Spotkanie z  dr Agnieszką Wanicką z Katedry Teatru i Dramatu UJ prowadzi Barbara Cygan.

Stanisław Wyspiański uprawiał bardzo różne dziedziny sztuki, realizowane z wielką odwagą i rozmachem. Malował obrazy, pisał dramaty i libretta oper, tworzył sztukę użytkową. Interesowały go zagadnienia historyczne i społeczne,  widziane z perspektywy końca wieku i tworzącego się europejskiego modernizmu. Dla  Polski i Krakowa szczególnie, jest Wyspiański artystą wyjątkowym.

 


29 sierpnia 2017 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia, os. Złotego Wieku 14

Assassin i Królewwna Śnieżka
. O literaturze według płci. Drugi Wakacyjny Wtorek Literacki 
prowadzą Barbara Cygan i Katarzyna Kosowska.

O paniach mówi się, że są bardziej empatyczne, dysponują większą wyobraźnią, nie lubią przemocy i dosłowności. Panowie zaś podobno trzymają sie faktów, lubią konkret bez zbędnych opisów, ozdobników i  niekoniecznych happy endów. Jak zwyczajowe opinie o cechach pań i panów przekładają się na upodobania literackie obu płci? Czy istnieją jeszcze podziały na literaturę typowo kobiecą i typowo męską?


18 lipca 2017 godz. 17.00
Klub Kuźnia, os. Złotego Wieku 14

By żądz moc móc zmóc. Literatura emocjonalna, romansowa i romantyczna.
Wakacyjny Wtorek Literacki prowadzą Barbara Cygan i Katarzyna Kosowska.

 

chce sie zyc
6 czerwca 2017 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN
os. Złotego Wieku 14

"Chce się żyć". Rozmowy o inności.  Wtorek Literacki w ramach Małopolskiego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych 
prowadzą Barbara Cygan i Katarzyna Kosowska z Klubu Kuźnia OKN.

Niepełnosprawność, poprawne słowo, którym określamy zwykle problem, którego do końca nie rozumiemy i tym samym nie potrafimy się do niego właściwie odnieść. Czy literatura, niekoniecznie bardzo naukowa, może nam pomóc w znalezieniu empatycznych postaw zmniejszających poczucie wyobcowania i inności?

 norwid inspiracje 2017
25 kwietnia 2017 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN
os. Złotego Wieku 14

Inspirowane Norwidem. Wtorek Literacki w ramach 23. Dni Norwidowskich w Krakowie. Polemika i rozwinięcie głównych tematów norwidowskich w twórczości m.in. Wyspiańskiego, Brzozowskiego i Miłosza.

Norwid na różne sposoby usiłował uczestniczyć w aktualnym życiu społecznym i politycznym. Również w twórczości literackiej ciągle podejmował próby dialogu z żywotnymi problemami filozoficznymi, artystycznymi i społecznymi współczesności. Niestety, dialogu tego prawie nikt nie podejmował. Dopiero jego "późni wnukowie", m.in. Stanisław Brzozowski w "Legendzie Młodej Polski" i Stanisław Wyspiański w "Wyzwoleniu" podjęli wyzwanie zmierzenia się z norwidowska wizją Polski i świata. Zapraszamy na Wtorek Literacki poświęcony głównym światopoglądowym tematom  Norwida oraz późniejszych literackich nawiązań do jego twórczości.

 


pitawal33
28 marca 2017 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN, os. Złotego Wieku 14

Pitawal krakowski. Literatura sensacyjna z Krakowem w tle.
Wtorek Literacki z Andrzejem Chytkowskim, kronikarzem zdarzeń kryminalnych.

Gaja Grzegorzewska, Aleksandra Zielińska, Marcin Świetlicki, Maryla Szymiczkowa, to tylko niektóre bardzo współczesne nazwiska (i pseudonimy) autorów najciekawszych powieści bardziej lub mniej kryminalnych, których akcja rozgrywa się w Krakowie. Dołączając to tego  jeszcze kilka historycznych opowieści utrwalonych w filmach ("Czerwony pająk" o Karolu Kocie), najnowszym serialu "Belle Epoque" i artykułach prasowych, nasza wyobraźnia tworzy własną "kryminalną scenografię" do opowiadanych historii. A jak było naprawdę? Zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Chytkowskim, policjantem, którego pasją jest kronikarski zapis najbardziej niezwykłych zdarzeń kryminalnych Krakowa, które mogłyby zadziwić nawet wytrawnych autorów literatury sensacyjnej.

 

wtorek luty 2017
28 lutego 2017 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

"Sonety krymskie" i nie tylko. O literaturze uchodźców, zbiegów, emigrantów. Wtorek Literacki prowadzi Barbara Cygan z Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.

Poetyczne uniesienia Wielkich Romantyków, gombrowiczowski sarkazm,  wojenna i łagrowa gehenna Czapskiego,  wielcy powojenni nieobecni m.in. Miłosz, Herling-Grudziński, później Mrożek, Odojewski, Redliński...  Nasi liczni rodacy żyjący za granicą  w różnych czasach, w różnych miejscach i z różnych powodów,  stworzyli literaturę emigracyjną, która weszła do kanonu naszego narodowego dziedzictwa.

 

 

 najlepsze wstarym roku 2016
20 grudnia 2016 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Najlepsze w starym roku. Omówienie najciekawszych  wydarzeń literackich i  bestsellerów wydawniczych 2016 r.

W 2016 roku pojawiło się wiele ciekawych debiutów literackich, nie zawiedli również pisarze mainstreamowi. Wydawnictwa trzymały poziom "wypuszczając" najgłośniejszych autorów z zagranicy oraz nadążając z najbardziej aktualnymi tematami współczesności. Co warto przeczytać, o czym warto wiedzieć? Zapraszamy na Wtorek Literacki podsumowujący 2016 rok. Spotkanie prowadzi Barbara Cygan z Biblioteki Klubu Kuźnia.

 

 

wtorek listopad 2016
29 listopada 2016 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia

Panie na "S". O fenomenie talentu i popularności pisarek współczesnych.

Współczesna literatura też należy do pań. W każdym gatunku literackim mają swoje "super" przedstawicielki, i co najważniejsze są czytane i doceniane. Zapraszamy na listopadowy Wtorek Literacki poświęcony współczesnym pisarkom,  zarówno najbardziej znanym ale przede wszystkim najciekawszym literackim debiutantkom ostatnich lat. Spotkanie poprowadzi Barbara Cygan z Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.

 

 

stawisko1
25 października 2016 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia
os. Złotego Wieku 14

Krajobraz literacki. Subiektywny przewodnik po wybranych miejscach związanych z literaturą. Muzea, domy twórcze, księgarnie, biblioteki, teatry, kina, internet tworzą publiczną przestrzeń literacką. Zapraszamy na spotkanie  na temat wybranych miejsc, w których literatura ożywa i pełni jedną z głównych ról. Wtorek Literacki prowadzi Barbara Cygan z Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.

 

open church


26 lipca 2016  godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia

Kościół otwarty.
Katolicka nauka społeczna w świecie globalnym.
Specjalny, wakacyjny Wtorek Literacki z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie prowadzi Barbara Cygan z Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.

Otwarte spotkanie na temat doktryn i postaw Kościoła Katolickiego wobec problemów współczesności w kontekście wybranych encyklik (m.in. Jan XXIII, Jan Paweł II, Benedykt XVI, Franciszek) i pism filozoficznych (m.in. Maritain, Mounier, Edyta Stein, Simone Weil, Teilhard de Chardin, Tischner).

 

liberte egalite fraternite
14 czerwca 2016 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN

Współczesna powieść francuska i tradycje republikańskie. Wtorek Literacki prowadzi Barbara Cygan
z Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.

Literatura francuska przynajmniej od okresu Oświecenia była ważnym elementem dyskursu społecznego  i wpływała na kształt świadomości i postaw obywatelskich, nie tylko Francuzów. Wtorek Literacki poświęcony najciekawszym współczesnym pisarzom francuskim, krytycznym kontynuatorom  tradycji republikańskich, takich jak m.in. Michel Houellebecq, Frédéric Beigbeder, Emmanuel Carrere, Virginie Despentes.

 

zbawix26 kwietnia 2016 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN

Zbawix. Literacki portret miasta.
Wtorek Czytelników poświęcony omówieniu najciekawszych utworów literackich  portretujących życie współczesnych miast. Trend "miejski"  zaistniał bardzo wyraźnie w najnowszej polskiej literaturze i wykreował kilka kultowych "miejscówek", m.in. warszawski Plac Zbawiciela, nazywany popularnie Zbawixem. Spotkanie prowadzi Barbara Cygan z Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.

 


kobiety kossakow
15 marca 2016 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN
Niezwyczajne życie. Opowieść o Simonie
i innych sławnych kobietach rodu Kossaków
.
Literacki Wtorek Czytelników prowadzi Wiesława Wykurz, animatorka kultury z Klubu Kuźnia OKN.

 

 

 

 

 

sonety1
16 lutego 2016  godz. 17.00
"Jak tu odśpiewać mam swą mszę miłosną". Sonety Szekspira
i inne uczuciowe egzaltacje. Literacki Wtorek Czytelników poświęcony literaturze miłosnej, zarówno tej najsławniejszej, jak i tej w osobistym wyborze uczestników spotkania. Motywem uczuciowych rozważań będą fragmenty  sonetów Williama Szekspira  w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka. Spotkanie w ramach Międzynarodowego Roku Szekspirowskiego prowadzi Barbara Cygan z Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.

 

 

 

 

wiktorianska 1 popr
21 kwietnia 2015 godz. 17.00
26 maja 2015 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN
Stary i nowy świat w powieści wiktoriańskiej.
Dwa kolejne  Wtorki Literackie poświęcone starej i nowej powieści wiktoriańskiej, urozmaicone fragmentami ekranizacji wybranych utworów. Spotkania prowadzi Barbara Cygan z Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.
Cz.1. Od Wichrowych Wzgórz do Bostonu (1837-1901)
Cz.2  Wiktoriańskie oblicza postmodernizmu

 

 

 

 

 

fb

70 lat nh

mistrzejowickie spotkania z poezja dla dzieci logo

wtorek literacki banner

dyskusyjny klub ksiazki

sylaba logo

biblioteka krakow logo niebieskie

kino sfinks

trk

kkr3

kkr n