Biblioteka Klubu Kuźnia

os. Złotego Wieku 14, 31-616 Krakow, tel. 12 641 68 75

Wtorki Literackie

 
Uwaga!  Z przyczyn obiektywnych zawieszamy stacjonarne spotkania w ramach Wtorków Literackich
do końca 2020 r.  Będziemy aktywni online.

 

ksiazki pod choinke2
14 grudnia 2020 godz. 18.00

Facebook Biblioteki Klubu Kuźnia

Wtorek Literacki: Książki pod choinkę.
Rekomendacje online przygotowała Barbara Cygan.

W 2020 roku pojawiło się wiele ciekawych debiutów literackich, nie zawiedli też polscy pisarze mainstreamowi. Wydawnictwa trzymały poziom, proponując czytelnikom najgłośniejszych autorów z zagranicy i nadążając z najbardziej aktualnymi tematami współczesności. Co warto przeczytać, co warto wiedzieć? Czego nie można przeoczyć?  Zapraszamy na Facebooka Biblioteki Klubu Kuźnia.

 

 

ksiazka na lezaku 07 2020


21 lipca 2020 godz. 17.00

Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Z książką na leżaku. Wakacyjne propozycje literackie do przeczytania, posłuchania i zobaczenia.  Wakacje to czas, kiedy możemy nadrobic zaległości literackie, filmowe, muzyczne, etc.. Co warto przeczytać, czego posłuchać, co koniecznie zobaczyć. "Z książką na leżaku" to nasze kulturalne propozycje na tegoroczne, pandemiczne wakacje. Spotkanie prowadzi Barbara Cygan.

 

 

 maly pokoj z ksiazkami

14 lipca 2020 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Dla dzieci czy dla dorosłych? O ksiażkach, które zostają z nami na zawsze. Każdy  z nas ma taką książkę, która – choć przeznaczona dla młodego czytelnika i czytana nam w dzieciństwie – wciąż posiada dla nas wielką wartość, niesie ukojenie, podtrzymuje na duchu i uczy. Przyjrzymy się tym pozycjom, zastanowimy się, co sprawia, że nadal są aktualne, sprawdzimy, czy współczesna literatura dla dzieci także posiada ten wyjątkowy potencjał. .Prowadzenie: dr Anna Mazela.

 
dystopia


Biblioteka Klubu Kuźnia OKN

"Coś jest ze światem nie tak". Literatura dystopijna.
Spotkanie online  prowadziła Barbara Cygan.

O tym, że "coś jest ze światem nie tak" mówiła Olga Tokarczuk w swoim wykładzie noblowskim, w którym analizowała problemy i lęki współczesnego świata. Literatura od zawsze przyglądała się światu tworząc narracje, które przetwarzają naszą rzeczywistość, kumulując znaki czasu, które mogą determinować naszą przyszłość. W trudnych czasach literatura często przybiera kostium dystopii, pokazując nam dokąd zmierzamy. Zapraszamy na Wtorek Literacki, poświęcony literackim wizjom przyszłości.

 

prawie nic

25 lutego 2020 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Sztuka i czas. Józef Czapski.
Spotkanie prowadzi Barbara Cygan.

 Spotkanie poświęcone jednej z najciekawszych postaci 20 w. Józef Czapski, artysta i świadek historii, cudem ocalały z katyńskiej zbrodni. Arystokrata skoligacony z rodami z całej Europy,  a przy tym bardzo skromy, ascetyczny człowiek, którego życie było niezwykle dramatyczne i twórcze zarazem. Podczas spotkania porozmawiamy m.in. o niedawno wydanej, znakomitej książce Erica Karpelesa Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza.

  

1 2020 eko
28 stycznia 2020 godz. 17.00
Bibloteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Być eko. Ekologia i ekokrytyka literacka.
Prowadzenie:  dr Anna Mazela.

 W obliczu przemian jakie zachodzą w przyrodzie warto przyjrzeć się jak z problemami zachwianej równowagi środowiska naturalnego mierzy się współczesna literatura. Zapraszamy na Ekologiczny Wtorek Literacki.


 

 

 


 rodzina pronaszko
17 grudnia 2019 godz. 17.30
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Boże Narodzenie.
Opowieści świąteczne ks. Marcina  Godawy.

Marcin Godawa - poeta, ksiądz.  Pracuje jako adiunkt z habilitacją na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, skupiając się na tematyce szeroko pojętej medytacji, języka religijnego doświadczenia, fenomenu chrześcijańskiej radości, związkach teologii z literaturą. Więcej informacji na stronie  www.marcingodawa.pl   
czas zatrzymany
26 listopada 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Dzielnica obiecana. Mity Nowej Huty w mediach i kulturze.
Spotkanie prowadzi kulturoznawczyni i poetka dr Anna Mazela.

Literacki wtorek czytelników  poświęcony historii i antropologii Nowej Huty. O tym, jak tworzono mit Nowej Huty w czasach PRL-u, o mitach na temat Nowej Huty, które krążą w społeczeństwie dziś, a także o tym, jak literatura - nie tylko dokumentalna, ale także scince fiction - reinterpretuje te mity i przetwarza dla własnych celów. Historia Nowej Huty, powstałej na terenach wiejskich, pociąga za sobą również temat napięć miastem a wsią, wielopokoleniowym mieszczaństwem a napływową ludnościa wiejską. W spotkaniu prezentowane będą albumy Adama Gryczyńskiego i zebrane w nich fotografie. Za przykład wykorzystania mitu i prawdziwej historii Nowej Huty w literaturze rozrywkowej posłuży zaś książka Pawła Majki pt. "Dzielnica obiecana”.

 

 


alternatywny przewodnik nh

 29 października 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia  os. Złotego Wieku 14

Cud mniemany czyli Nowa Huta w literaturze.

Zapraszamy na rozmowę o dzielnicy odkrywanej z perspektywy Alternatywnego Przewodnika po Nowej Hucie, wydanego w 2017 roku przez Ośrodek Kultury im. Norwida w Krakowie. 
.

 

 

 


wojna literatura 2019
24 września 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

80 lat po końcu świata. Literatura wobec 2. wojny światowej.
Spotkanie prowadzi dr Anna Mazela.

2 wojna światowa to jedno z najtrudniejszych doświadczeń współczesnego człowieka. Jednych wojna skłoniła do ogłoszenia końca świata i końca poezji, innym pozwoliła odkryć w człowieku niewyobrażalne pokłady odwagi i współczucia, a w literaturze wielką moc nadziei i wsparcia. Na spotkaniu przyjrzymy się temu, w jaki sposób pisarze i poeci 20. i 21. wieku opisywali wojnę, a także jak i dlaczego literatura wciąż powraca do dramatu wojny.

 

 
urobieni
28 maja 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Nie hańbiO pracy i jej przemianach społecznych i cywilizacyjnych.  Wtorek Literacki prowadzi Barbara Cygan.

Praca jest dla wielu osób podstawą tożsamości, satysfakcji i materialnego bezpieczeństwa, ale także coraz częściej bywa źródłem frustracji i nie daje nadziei na w miarę stabilną przyszłość. Praca nie jest już tym, czym była dawniej, cyfrowy świat przyspieszył tak bardzo, że wielu z nas już za nim nie nadąża. Z drugiej strony jednak,  mamy poczucie, że praca - niekoniecznie, ale dobra posada lub kapitał - zawsze się przydadzą. W ostatnim czasie pojawiły się w Polsce ciekawe książki traktujące temat pracy w bardzo szerokim spektrum zagadnień, .m.in. Rafała Wosia To nie jest kraj dla pracowników, Olgi Gitkiewicz Nie hańbi, Marka Szymaniaka Urobieni. Reportaże o pracy

 


 


face to face
23 kwietnia 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

 O sztuce rozmowy. Wywiad literacki.
Wtorek Literacki prowadzi dr Anna Mazela.

Literatura często rodzi się między ludźmi, w rozmowie, ale czy sama rozmowa może stać się treścią książki? Oczywiście, że tak, jednak tego typu dialog nie jest wcale sztuką łatwą. Warto zastanowić się, co gwarantuje sukces wywiadu, a także w czym tkwi największa wartość tego gatunku literackiego.wyspianski teatr marzec 2019

26 marca 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Wyspiański i jego teatr
.
Spotkanie prowadzi Barbara Cygan.

Wyspiański – reinterpretator romantycznej tradycji, twórca nowego modelu dramatu i teatru - był artystą, który wywarł ogromny wpływ na krakowską i polską scenę teatralną. Jego wizja teatru (min. dramatu, scenografii, gry aktorskiej) stała się punktem odniesienia dla późniejszych pokoleń wybitnych artystów scen polskich.

 

 literatura francuska 2019
26 lutego 2019  godz. 17.00
29 stycznia 2019 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Francja i reszta świata.  O literaturze francuskiej  i jej wpływie na kulturę 21 wieku.  Prowadzenie: Barbara Cygan, Anna Mazela.

Francja od zawsze uważana była za wzorzec wyrafinowanej elegancji. Francuski język i literatura, francuska moda i kuchnia panowały na dworach i salonach nie tylko europejskich, przynajmniej do pierwszej dekady 20 w. Jak dzisiaj wielkie dziedzictwo kulturowe Francji  wpływa na nią samą i coraz bardziej komplikujący się świat?.

  


polski esej literacki bn

 

27 listopada 2018 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

O sztuce eseju. Wtorek Literacki prowadzi dr Anna Mazela.

Esej jest najbardziej elegancką formą dyskursu pomiędzy autorem a czytelnikiem. Dobry esej omija publicystyczną rozwlekłość i z precyzją chirurga dotyka istoty rzeczy. Ze sztuką eseju mierzyli się najważniejsi polscy pisarze m.in. Norwid, Stempowski, Miłosz, Herbert, Rymkiewicz, Zagajewski. Zapraszamy na Wtorek Literacki podczas którego, rozmawiać będziemy o tej wymagającej ale pięknej i wciąż aktualnej formie literackiej wypowiedzi.

 

 

 spor 10 2018
30 października 2018 godz. 17.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN, os. Złotego Wieku 14

Spór o Niepodległą. Wolność jako stan przejściowy. Konteksty literackie i polityczne: Brzozowski, Żeromski, Kaden-Bandrowski, Iwaszkiewicz, Broniewski, Piłsudski, Dmowski.  Wtorek Literacki prowadzi Barbara Cygan.

Spory o kształt niepodległej Polski zaczęły się jeszcze w czasach zaborów. Spuścizna literacka pisarzy polskich poczynając od wielkich romantyków i pozytywistów, przekształcona została w myśl polityczną  głównych konstruktorów niepodległej Polski m.in. Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Józefa Piłsudskiego. Jaka Polska, socjalistyczna, endecka a może liberalna? To pytanie okazuje się aktualne również dzisiaj.

 

 
blake shakespeare sen nocy

 
29 maja 2018 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Między poezją a obrazem. O związkach poezji i sztuk plastycznych.  Wtorek Literacki prowadzi Anna Mazela.

 

 


american dream524 kwietnia 2018 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN
os. Złotego Wieku 14

"American Dream" i współczesna literatura amerykańska.
Wtorek Literacki prowadzi Barbara Cygan.

Ameryka się zmienia, dotychczasowe wzorce, na których opierała swoją potęgę ulegają erozji. Nie zmienia się jednak to, że amerykańska kultura poparta amerykańską technologią posiada nadal globalną siłę oddziaływania. Zapraszamy na "amerykański" Wtorek Literacki do Biblioteki Klubu Kuźnia OKN.


latex3


27 marca 2018 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14

Kopciuszek w czarnym lateksie czyli rozmowa na temat artystycznych i komercyjnych przekształceń baśni w kulturze współczesnej.  Wtorek Literacki prowadzi kulturoznawczyni dr Anna Mazela.

 

 

wyspianski autoportret


28 lutego 2018 godz. 18.00
Biblioiteka Klubu Kuźnia os. Złotego Wieku 14
 
Sztuka i wolna myśl, niezlękłe bogi.
Rozmowa o wystawie "Wyspiański" w Muzeum Narodowym
w Krakowie. Literacki Wtorek Czytelników prowadzi Barbara Cygan.

 

 


fact

 
30 stycznia 2018 godz. 18.00
Biblioteka Klubu Kuźnia OKN
os. Złotego Wieku 14

Życie i literatura.  O popularności reportażu i biografii.
Wtorek Literacki prowadzi Barbara Cygan.

Spotkanie na temat literatury faktu i przyczynach jej popularności  wynikającej m.in. z pojawienia się wybitnych autorów tego gatunku, takich jak: Marcin Kącki, Katarzyna Surmiak-Domańska, Ewa Winnicka, Cezary Łazarewicz,

 

 

 

 

 

fb

dyskusyjny klub ksiazki

sylaba logo

biblioteka krakow logo niebieskie

kino sfinks

trk

kkr3

kkr n