Mistrzejowickie Spotkania z Poezją dla Dzieci

najpiekniejsze wiersze dla dzieci

Cykl złożony z czterech spotkań dla uczniów szkół podstawowych z krakowskiej dzielnicy Mistrzejowice. W projekcie zaprezentujemy poezję jako wartościową, nowoczesną i ciekawą formę literacką, a także Kraków jako miasto literatury, a w szczególności miasto wybitnych poetów. Spotkania będą się odbywały od września do grudnia 2019 w Klubie Kuźnia Ośrodka Kultury im. Norwida w Krakowie, os. Złotego Wieku 14.

Pierwsze spotkanie Wrzesień 2019
Pamiętajmy o poetach. Dlaczego warto czytać poezję

Szymon Kloska
, krytyk literacki wprowadzi dzieci w świat poezji, gatunku lirycznego pełnego tajemniczych metafor i czasami zawiłych konstrukcji gramatycznych. Zastanowimy się, czym różni się poezja od innych gatunków literackich? Co stanowi jej szczególną wartość? I dlaczego w ogóle warto czytać poezję?

Drugie spotkanie Październik 2019
Całkiem poważne wiersze dla dzieci
.

Znana pisarka i autorka książek o Krakowie Ewa Stadtmüller  przedstawi poezję dla dzieci jako rodzaj literatury traktujący młodego czytelnika bardzo serio oraz poruszający poważną i niezwykle istotną tematykę emocji. Dowiemy się, czy poezja dla dzieci zawsze jest prosta, a jej tematyka lekka? Jak się ma poezja do emocji i czy poezja może pomóc nam rozumieć to, co czujemy?

Trzecie spotkanie Listopad 2019
Niepoważne wiersze (nie tylko) dla dorosłych

Paulina Bandura,
dziennikarka i menedżerka kultury opowie o ciekawej i zabawnej poezji przeznaczonej dla nieokreślonych wiekiem odbiorców, którą z powodzeniem i z korzyścią mogą czytać także dzieci. Bo czy poezją dla dzieci może być tylko i wyłącznie tzw. „poezja dla dzieci”? A gdyby tak dzieciom poczytać  Leśmiana, a nawet Norwida?

Czwarte spotkanie Grudzień 2019
Białe wiersze do kolorowania.

Spotkanie z poetą Michałem Zabłockim, który zdradzi tajemnicę pisania wierszy białych oraz zaprezentuje swoją najnowszą książkę Wiersze do kolorowania, przetestowaną na jego własnych dzieciach.

Szczegółowe daty wszystkich spotkań podamy  pod koniec czerwca 2019.
Informacje o projekcie: dr Anna Mazela, Biblioteka Klubu Kuźnia OKN, tel. 785968547

Projekt Mistrzejowickie Spotkania z Poezją dla Dzieci
realizowany jest przez Towarzystwo Ratowania Kultury w Nowej Hucie
w partnerstwie z Biblioteką Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. Norwida w Krakowie.

70 lat nh

mistrzejowickie spotkania z poezja logo

wtorek literacki banner

dzielnica mistrzejowice