Biblioteka Klubu Kuźnia

os. Złotego Wieku 14, 31-616 Krakow, tel. 12 641 68 75

Nowości w bibliotecezimowla
Dominika Słowik

Zimowla
Wydaw. Znak, 2019

Dominika Słowik – finalistka Nagrody Literackiej Gdynia za debiut Atlas. Doppelganger. Laureatka Paszportu "Polityki" 2019 za Zimowlę "wciągającą, wielopoziomową i pełną zagadek opowieść o rodzinie, historii najnowszej i o Polsce – „kraju, w którym przeszłość to najlepszy kapitał na przyszłość”.

 

 

 

 


strupki

Paulina Jóźwik
Strupki
Wydaw. Znak, 2019

Czy można pozostać sobą, gdy ktoś bliski straci pamięć i zapomni, kim jesteśmy? Paulina Jóźwik – rocznik 1988. Wychowała się na śląskim blokowisku, mieszka w Krakowie, najchętniej pisze o wsi. Inspiruje ją twórczość Magdaleny Tulli i Elizabeth Strout. O swojej debiutanckiej powieści mówi: „odkryłam, że pisać to pamiętać, a snucie opowieści ocala pamięć, dzięki której istniejemy”.

 

 

 

 lis

Dubravka Ugrešić

Lis
Wydaw. Literackie, 2020

Zbiór sześciu esejów połączonych figurą lisa – traktowaną dosłownie lub metaforycznie. Autorka swobodnie przeskakuje między wątkami, zapraszając czytelnika w literacką podróż od Japonii przez Rosję i Bałkany, aż po Amerykę, umiejętnie wplatając w kolejne teksty wątki autobiograficzne. Lis to przejmująco prawdziwe studium geobiografii pisarki – wypędzonej z kraju i ze swej pierwszej tożsamości. Powrót Dubravki Ugrešić – jednej z najciekawszych europejskich eseistek i komentatorek współczesnego świata. Powrót Dubravki Ugrešić – jednej z najciekawszych europejskich eseistek i komentatorek współczesnego świata.

 

 

 


ciemnosc i partnerzy

Sigitas Parulskis
Ciemność i partnerzy
Wydaw. Czarne, 2020

W swojej prowokującej powieści Sigitas Parulskis przybliża jeden z najkrwawszych okresów w dziejach Litwy, gdy zamordowano 94 procent jej żydowskich mieszkańców. Swoim bohaterom każe skonfrontować się ze strachem i na nowo ustanowić granice moralności, a z szokującego zestawienia piękna fotografii z nieludzką brutalnością wyłania się obraz nieoczywistej i nieznanej historii. Historii, która zdążyła już podzielić litewskich czytelników.

 

 

 

 zgin kochanie
Ariana Harwicz

Zgiń, kochanie
Wydaw. Pauza, 2020

Po urodzeniu dziecka młoda kobieta mieszkająca z mężem na odludziu walczy z demonami: samotnością, depresją poporodową, niepokojem o noworodka, nieokiełznaną kobiecością i wymykającym się spod kontroli popędem seksualnym. Podczas bezsennych nocy zastanawia się, czy rodząc dziecko, utraciła samą siebie? Czy uda jej się kiedykolwiek odzyskać dawną tożsamość i swobodę?

 

 

 
linia


Elise Karlsson

Linia
Wydaw. Pauza, 2020

Tytułowa Linia to nieprzekraczalna granica dzieląca lepszych od gorszych, świat zewnętrzny od bebechów korporacji. Emma długo szukała pracy, jest więc szczęśliwa, mogąc pracować w dobrze prosperującej, prestiżowej firmie: wydawnictwie specjalizującym się w poradnikach, które uczą, jak dobrze żyć i efektywnie pracować. Jednak przychodzi chwila, w której trzeba się opowiedzieć po którejś stronie. Czy kurczowo trzymająca się stołka, niegdyś bezrobotna i zdesperowana bohaterka ma na to siłę?

 

 

 

wyspa krach

Ina Wyłczanowa
Wyspa Krach
Wydaw. Wyszukane, 2019

Jest to opowieść o kobiecej kondycji, o frustracjach i lękach, tęsknocie i miłości, o krachu nadziei i niemożności spełnienia. Jest to także opowieść o wyspie – odległym, fascynującym, wręcz mitycznym miejscu, gdzie codzienne ludzkie sprawy nabierają nowego znaczenia. Ina Wyłczanowa – bułgarska dziennikarka, pisarka, producentka radiowa, za książkę Wyspa Krach otrzymała w 2017 r. Nagrodę Literacką Unii Europejskiej.

 

 

 

 

 

27 smierci toby ego obeda

 

Joanna Gierak-Onoszko
27 śmierci Toby'ego Obeda
Fundacja Instytutu Reportażu, 2019

Dlaczego Kanada ściąga dziś z pomników i banknotów swoich dawnych bohaterów? Jak to możliwe, że odbierano tam dzieci rodzicom? Czyja ręka temu błogosławiła? Joanna Gierak-Onoszko spędziła w Kanadzie dwa lata, sprawdzając, co ukryto pod tamtejszą kulturową mozaiką. W swoim reportażu autorka kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju.

 

 
koniec konca swiata

Jonathan Franzen
Koniec końca świata
Wydaw. Sonia Draga, 2019

Jeśli esej, zgodnie z francuskim źródłosłowem, jest czymś w rodzaju próby – czymś takim, czego się podejmujemy, czymś niekoniecznie ostatecznym, kategorycznym; czymś, na co się poważono na podstawie osobistych doświadczeń i subiektywności autora – możemy chyba powiedzieć, że żyjemy w złotym wieku eseistyki.Tyle że eseje Franzena to nie mikrokomentarze, a poruszające, pełne ironii i dystansu wobec obiegowych opinii refleksje na temat literatury, niepokojących zmian klimatycznych, relacji międzyludzkich w dobie internetu i przede wszystkim pasji ornitologicznej, która każe autorowi podróżować po różnych zakątkach globu. Fascynująca, ale i miejscami gorzka lektura.

 

 

paryz 1938


Piotr Szarota

Paryż 1938
Wydaw. Iskry, 2019

Paryż, który był dotąd przede wszystkim mekką artystów, staje się pod koniec lat trzydziestych jednym z ostatnich bastionów wolnego świata. Jednak nawet tutaj walkę o rząd dusz toczą na każdym kroku Hitler i Stalin. Paryż 1938 to opowieść o cynicznych politykach, pożytecznych idiotach oraz podsycających lęk i nienawiść dziennikarzach. To historia o ideologicznym zaślepieniu i bezinteresownej podłości. To kronika końca pewnego świata opowiedziana poprzez biografie ludzi wciągniętych w wir historii.

 

 


 


szczerze


Donald Tusk

Szczerze
Wydaw. Agora, 2019

Szczerze to znacznie więcej niż książka o kulisach władzy. To również zapisane potoczystym, barwnym językiem polityczne credo Donalda Tuska i opowieść o Europie, która pozostaje wielkim marzeniem. A także o europejskiej polityce, która bywa gorzkim rozczarowaniem. To niezwykły, osobisty dziennik Przewodniczącego Rady Europejskiej.

 

 

 

 

 

przezyc moja tragedia na
Elizabeth Revol

Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat
Wydaw. Agora, 2020

W styczniu 2018 roku Tomasz „Czapkins” Mackiewicz i Elisabeth Revol stanęli na wymarzonym szczycie Nanga Parbat. Mieli to zrobić po swojemu i bez żadnego rozgłosu. Jednak w drodze powrotnej Czapkinsa dopadła choroba wysokościowa, szybko tracił siły i coraz gorzej widział. Revol sprowadziła go do szczeliny w śniegu około 800 m. poniżej szczytu, gdzie został na zawsze.  Ona ocalała dzięki brawurowej akcji ratowniczej prowadzonej przez himalaistów, którzy w tym czasie uczestniczyli w Zimowej Narodowej Wyprawie na K2 – Adama Bieleckiego, Jarosława Botora, Denisa Urubkę i Piotra Tomalę, Revol po raz pierwszy z takimi szczegółami wspomina przebieg tych tragicznych wydarzeń. Szczera do bólu konfrontuje się z własną traumą i emocjami, by swoimi słowami opowiedzieć tę intymną historię, która wydarzyła się na oczach milionów internautów.

 

 


nela i artur koncert inty

Ula Ryciak
Nela i Artur. Koncert intymny Rubinssteinów
Wydaw. Agora, 2018

On – ekstrawertyczny geniusz, słynny pianista, ona – córka wielkiego dyrygenta, piękna, wykształcona, gospodarna. Zjeździli cały świat, poznali najsłynniejszych ludzi swoich czasów, wychowali czworo dzieci. Wydawało się, że przez kilkadziesiąt lat żyli pełnią życia i miłości jak z bajki, a jednak przy śmierci Artura była inna kobieta…

 

 

 
motyl i skrzypce

Kristy Cambron
Motyl i skrzypce.
Dramatyczna historia o sile kobiet i miłości w Auschwitz

Wydaw. Znak, 2020

Motyl i skrzypce to poruszająca opowieść o odkrywaniu piękna w najstraszniejszych miejscach: mrocznych zakątkach Auschwitz i zakamarkach poranionych serc. To również historia o tym, jak nie stracić wiary w Boga nawet w samym środku piekła. Kristy Cambron – autorka bestsellerowych i wielokrotnie nagradzanych powieści historycznych oraz książek non-fiction z zakresu religii. Z wykształcenia jest historykiem sztuki.

 

 

 


rozany eter

Julia Gambrot
Różany eter
Wydaw. Lira, 2019

Miłość, medycyna i fascynująca podróż w czasy la belle époque! Róża Zimmerman, wychowanka sierocińca, dostaje się na pierwszy rok studiów medycznych. Oprócz Róży rok akademicki zaczynają dwie inne studentki. Dziewczęta rozpoczynają niełatwą walkę o przetrwanie w męskim świecie, przeżywają pierwsze miłosne uniesienia i mierzą się z własnymi słabościami. Jednocześnie Róża musi rozwikłać tajemnicę związaną ze swoim pochodzeniem. Ma wrażenie, że ktoś nieustannie podąża jej śladem, a od nieznajomego darczyńcy otrzymuje zaskakujący prezent.

 

 

 okna z widokiem na werone

Hanna Kowalewska
Okna z widokiem na Weronę
Wydaw. Literackie, 2019

Okna z widokiem na Weronę to opowieść o zmaganiu się z rzeczywistością i splątaniu ludzkich losów oraz o tym, jak przeszłość nieodwracalnie wpływa na naszą teraźniejszość. W tej powieści ogień płonie nie tylko w kominku, gotowy niszczyć i spopielać. Zawrocie jednak pozostaje niezmiennie azylem, światem jak ze szklanej kuli, w której śnieg wiruje tylko przez chwilę.

 

 

 
koniec samotnosci

Janusz Leon Wiśniewski
Koniec samotności
Wydaw. Wielka Litera, 2019

Główni bohaterowie Końca samotności to nowe pokolenie. Kuba i Nadia również poznali się dzięki Internetowi, ale… w klasztorze. Ich związek jest całkowitym przeciwieństwem chłodnej relacji łączącej rodziców Kuby. Wszystkie postaci nieoczekiwanie połączy jedna książka, a historia Nadii i Jakuba nabierze niespodziewanego, wręcz kryminalnego tempa.

 

 

 


ruru


Joanna Rudniańska

RuRu
Wydaw. Nisza, 2019

Zbór dziesięciu świetnych opowiadań, którymi autorka nie po raz pierwszy udowadnia, że jest przenikliwą obserwatorką naszych codziennych zachowań.

 

 

 

 

 


doczesne szczatki

Donna Leon
Doczesne szczątki
Wydaw. Noir sur Blanc, 2020

Cierpliwość i wytrzymałość komisarza Brunettiego zostają wystawione na najcięższą jak dotąd próbę. Podczas przesłuchania butnego i aroganckiego mężczyzny, oskarżonego o podanie śmiertelnej dawki narkotyków młodej dziewczynie, daje się ponieść emocjom i robi rzeczy, których bardzo szybko zaczyna żałować.

 

 

 

 


wada


Robert Małecki

Wada
Wydaw. Czwarta Strona, 2020

Na leśnej polanie w pobliżu jeziora komisarz Bernard Gross trafia na pusty, zakrwawiony namiot. Stopniowo odkrywa wokół niego znacznie więcej śladów krwi. Wszystko wskazuje na brutalną zbrodnię, której ofiarą mogła paść młoda kobieta. Kłopot w tym, że Gross nie ma żadnego punktu zaczepienia. Brak ciała ofiary, narzędzia zbrodni i sprawcy. Zbyt wiele niewiadomych i zbyt wiele mylnych tropów, którymi musi podążyć, by w gęstniejącym mroku odnaleźć przerażającą prawdę. Prawdę, która odsłoni rodzinną tajemnicę sprzed wielu lat.

 

 

 

scyzoryk dos meserl

Szolem Alejchem
Scyzoryk. Dos Meserl
Wydaw. Austeria, 2019

ScyzorykDos meserl to opowiadanie rozgrywające się w dwóch płaszczyznach pozostających ze sobą w konflikcie: krytyka chederu i uniwersalna opowieść o inicjacji. W zamierzeniu autora był to niewątpliwie utwór dla dzieci. I tak był przez kilkadziesiąt lat traktowany: stanowił lekturę w świeckich szkołach żydowskich z językiem wykładowym jidysz. Czasy się jednak zmieniły. Napięcie emocjonalne tej historii jest niebywale silne, zwłaszcza dla dziecka w wieku bohatera. Prezentowane wydanie zawiera zarówno tekst oryginalny opowiadania (reprint), jak i przekład autorstwa Belli Szwarcman-Czarnoty. Tekst polski poprzedzony jest krótkim wprowadzeniem tłumaczki.

 

 

 

fb

wtorek literacki banner

dyskusyjny klub ksiazki

sylaba logo

biblioteka krakow logo niebieskie

kino sfinks

dzielnica mistrzejowice  

trk

kkr3

kkr n