Biblioteka Klubu Kuźnia

os. Złotego Wieku 14, 31-616 Krakow, tel. 12 641 68 75

Nowości w bibliotece

 

 

prawdziwe zycie
Adam Zagajewski

Prawdziwe życie
Wydaw. A5, 2019

Nowe wiersze Adama Zagajewskiego składają się na tom wyjątkowy. Wzrok poety jest skierowany w przeszłość, ale ton łagodnej melancholii, do którego zdążył nas przyzwyczaić, przełamuje się tu nastrojem niepokoju. Utracone dzieciństwo i młodość; życie, które przepadło lub zostało unicestwione nie tyle przez czas, ile przez kosmiczne katastrofy – to motywy przewodnie. Nadchodzi kres czasów, mówi poeta, i nic nie można na to poradzić. Ratunkiem jest pamięć – zarówno przywołanie dni szczęścia i umiaru, jak i pamięć zbrodni i zła.

 

 

 

plynac do domu
Deborah Levy

Płynąc do domu
Wydaw. Znak, 2019

Wyjaw mi historię swego życia, a ja pomogę ci o niej zapomnieć. Willa pod Niceą, wibrujące napięciem gęste powietrze, przesycone zapachem rozgrzanej ziemi. W basenie unosi się nagie kobiece ciało. To Katie Finch – rudowłosa miłośniczka roślin, której niespodziewana obecność zburzy przez lata budowany rodzinny spokój. Po tych wakacjach nic nie będzie takie samo.

 

 

 

 

niesamowite przygody kavaliera
Michel Chabon

Niesamowite przygody Kavaliera i Claya
Wydaw. W.A.B, 2019

Najsłynniejsza powieść jednego z najlepszych współczesnych amerykańskich pisarzy! Pewnej nocy 1939 roku w domu Sammy’ego Claya z Brooklynu pojawia się jego kuzyn Josef Kavalier, któremu właśnie udało się uciec z okupowanej przez hitlerowców Pragi. Tak zaczyna się historia niezwykłej przyjaźni i jeszcze bardziej zdumiewającej kariery dwóch żydowskich chłopców. Michel Chabon, mistrzowsko balansując między komedią i tragedią, stworzył brawurową opowieść o przyjaźni, miłości i poświęceniu, a przede wszystkim o sztuce, która przezwycięża strach przed odrzuceniem i strach przed śmiercią. Jego porywającą powieść wyróżniono Nagrodą Pulitzera i uznaje się ją za jedno z największych osiągnięć amerykańskiej prozy XXI wieku.

 patyki badyle
Urszula Zajączkowska

Patyki, badyle
Wydaw. Marginesy, 2019

Relacja badaczki samotnie podążającej ścieżkami natury. To pogranicze fizyki Newtona i poetyki, to matematyka i filozofia, a przede wszystkim szczera czułość dla żyjących zielonych istot. Patyki, badyle to spotkanie człowieka z wnętrzem ciał roślin, z ich językiem widocznym w budowie liści, łodygach i korzeniach. Takiej opowieści jeszcze nie było.

 

 

 nieradosc
Paweł Sołtys

Nieradość
Wydaw. Czarne, 2019

Nowe opowiadania Pawła Sołtysa/Pablopavo, autora "Mikrotyków", to mistrzostwo obserwacji zawartej w krótkiej formie opowiadania.zolte swiatlo
Jerzy Pilch

Żółte światło
Wydaw. Wielka Litera, 2019

Najnowsza proza Pilcha przypomina, że życie składa się ze złudzenia wieczności i z przerażającej utraty tego złudzenia. „Żółte światło” łączy wątki ściśle autobiograficzne z zupełnie fantastycznymi. Pilch eksploruje, eksploatuje i przetwarza własny życiorys i dotychczasową twórczość, kreując z nich literaturę najwyższej próby.

 

 

 

 

zlota pagoda
Youkio Mishima

Złota pagoda
Państwowy Instytut Wydawniczy, 2019

Mizoguchi, bohater powieści jednego z najwybitniejszych japońskich pisarzy XX wieku Yukio Mishimy, od dziecka słuchał opowieści ojca, mnicha, o wspaniałej Złotej Pagodzie – świątyni zen Rokuon-ji. Rozmiłowany, oczarowany, wręcz zakochany w wizerunku doskonałej budowli Mizoguchi pragnął zobaczyć ją na własne oczy. Do tego czasu snuł wizje nieopisanego piękna, żył wyobrażeniami, kultywował w swojej głowie obraz ideału. Jednak gdy pierwszy raz ujrzał Złotą Pagodę, odczuł rozczarowanie, zapytał sam siebie: „czyżby piękno było właśnie takie, niezbyt piękne?” Luiza Stachura, więcej na Honbon. Przewodnik po literaturze japonistycznej.

 

 

 

wedrowny zaklad fotograficzny
Agnieszka Pajączkowska

Wędrowny Zakład Fotograficzny
Wydaw. Czarne, 2019

Autorka jeździ po północno-wszchodniej Polsce i robi portrety mieszkającym tam ludziom. Dostaje w zamian kawałek ich życia, ich historii, wspomnieć oraz wiedzy. Tytuł to Wędrowny Zakład Fotograficzny, ale jakże blisko temu projektowi do tego, aby stał się on Wędrownym Zakładem Psychologicznym. Niesamowicie dobra książka drogi pełną gębą z nutą wschodniego orientalizmu, ale również bardzo mądra, pozwalająca zobaczyć coś czego nie dostrzegamy, że Polska to nie tylko Polacy, ale żyjący tutaj Ukraińcy, Białorusini czy Niemcy.

 

 

 

dziennik anne frank


Ari Folman, David Polonsky

Dziennik Anne Frank
Wydaw. Stapis, 2019

W 2017 roku fundacja Anne Frank Fonds z siedzibą w Bazylei zrealizowała projekt graficznej adaptacji światowego klasyka literatury, jakim jest Dziennik Anne Frank. Do realizacji tego dzieła zaproszono Ariego Folmana i Davida Polonsky’ego. W Dzienniku Anne Frank Folman błyskotliwie połączył oryginalny tekst z fikcyjnymi dialogami, a David Polonsky zilustrował go zdecydowaną kreską i wyraźną kolorystyką, wskazując nowe perspektywy odczytania tekstu Anne Frank. Z kolei przystępna i niebywale atrakcyjna forma otwiera dostęp do nowych czytelników. Obaj artyści starali się podkreślić poczucie humoru Frank, jej umiejętność spojrzenia w głąb drugiego człowieka i nietuzinkową interpretację sytuacji, w jakiej się znalazła czternastoletnia wówczas dziewczyna. Graficzna wersja Dziennika Anne Frank już stała się głośna, jest porównywany m.in. do kultowego Mausa Arta Spiegelmanna i doczekała się już wielu wydań zagranicznych, w tym angielskiej, francuskiego i niemieckiego.

 


uciekinier przecina slad

Aksel Sandemose

Uciekinier przecina swój ślad. Opowieść o dzieciństwie mordercy
Wydaw. Czarne, 2019

Espen Arnakke w wieku siedemnastu lat popełnił morderstwo. Powoli osuwając się w szaleństwo, próbuje dociec, co tak naprawdę skłoniło go do morderstwa. Tajemnica może tkwić w małej miejscowości, w której się wychował. To surowe prawa Jante ukształtowały go na całe życie.
Wiara i ateizm, abstynencja i alkoholizm, miłość i nienawiść, życie i śmierć. Według Espena między sprzecznościami często stoi znak równości. Raskolnikowski obłęd Arnakkego miesza się z trzeźwą oceną rzeczywistości, a prowincjonalny i zamknięty świat Jante nie daje o sobie zapomnieć. „Uciekinier przecina swój ślad” to jedna z najważniejszych powieści skandynawskich, dzięki której możemy zrozumieć złożoną tożsamość człowieka Północy.dwunaste nie mysl ze uciekniesz
Filip Springer

Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz
Wydaw. Czarne, 2019

Jante to miasteczko, w którym życie reguluje jedenaście opresyjnych zasad określających miejsce jednostki w społeczności. Prawo Jante jest w Skandynawii powszechnie znane, chociaż mało kto pamięta, że po raz pierwszy pojawiło się w 1933 roku w powieści Aksela Sandemosego Uciekinier przecina swój ślad. Filip Springer wyrusza na Północ, żeby znaleźć miejsce, które odcisnęło piętno na kolejnych pokoleniach Skandynawów. Ale gdzie jest Jante? Czy w duńskim Nykobing Mors, pierwowzorze miasteczka z powieści? A może w zagubionej pośród norweskich fiordów samotni pisarza? A gdyby okazało się, że Jante nie ma nic wspólnego z geografią i tkwi w każdym z nas? Książka Springera to opowieść o niemożliwej ucieczce od systemu, który nam narzucono, i o ponurym obliczu najszczęśliwszych krajów świata. Ale to także opowieść o świecie rozpiętym między prawdą a fikcją. By go poznać, Springer przekracza nie tylko granice krajów, ale i gatunków literackich.
polanim
Karolina Przewrocka-Aderet

Polanim. Z Polski do Izraela
Wydaw. Czarne, 2019

W Izraelu mówią o sobie Polanim, Polacy. Choć od lat mieszkają we własnym, żydowskim kraju, podskórnie wciąż są związani z miejscem pochodzenia. Dzieli ich stosunek do Polski, uzależniony od roku i okoliczności wyjazdu, łączy sentyment do kultury i języka. I tęsknota za tym, co najlepiej im znane: zapachami, smakami, pejzażem, sposobem myślenia czy zachowania nieprzystającym do bliskowschodniej rzeczywistości. Na ślady tej tęsknoty, zwożonej do Izraela przez dekady, można trafić na każdym kroku.
Karolina Przewrocka-Aderet wiedziona reporterską intuicją odnajduje niezwykłych Polanim i opowiada ich historie.

 

 turbopatriotyzm

Marcin Napiórkowski
Turbopatriotyzm
Czarne, 2019

Kto chce lepiej zrozumieć współczesną Polskę, powinien uważniej przyjrzeć się jej modelom patriotyzmu. Marcin Napiórkowski, semiotyk kultury, rozkłada współczesny patriotyzm na czynniki pierwsze. Choć o badanych zjawiskach pisze często z ironią i dystansem, Turbopatriotyzm jest książką pełną szacunku i badawczej ciekawości. Bo bez rzetelnej próby zrozumienia tych, z którymi się nie zgadzamy, nie ma mowy o przekonaniu ich do naszej wizji świata.

 

 

 


wyspa

Żanna Słoniowska

Wyspa
Wydaw. Znak, 2019

Na wyspie na północy Europy mężczyzna spotyka kobietę. I zaczyna się dziać coś niezwykłego. Bo na tej wyspie można przeżyć rzeczy, które nie mogłyby przydarzyć się nigdzie indziej. Opowiedziane czterema porami roku zaskakujące literackie love story o powrotach i rozstaniach bez pożegnań.

 

 

 

 


kot niebieski
Martyna Bunda

Kot niebieski
Wydaw. Literackie, 2019

Zaczyna się w tysiąc trzysta siedemdziesiątym dziewiątym roku od samotnej wędrówki przez kaszubską puszczę i mnicha pragnącego wybudować klasztor o najsurowszej na świecie regule. Zakonnik dotrze do miejsca, które wiele lat później zostanie nazwane Kartuzami, a wraz z jego przybyciem ten niewielki skrawek ziemi, wciśnięty pomiędzy kaszubskie jeziora, stanie się areną, na której przecinają się losy z pozoru jedynie zwyczajnych bohaterów. Nowa powieść Martyny Bundy, autorki wielokrotnie nagradzanego debiutu Nieczułość. Epicki rozmach, wyraziste postaci oraz trzymająca w napięciu akcja brawurowo rozpisana na siedem wieków historii.

 

 maszyny takie jak ja
Ian McEwan

Maszyny takie jak ja
Wydaw. Albatros, 2019

W świecie nie do końca podobnym do tego, który znamy, dwoje kochanków i… android zostaną poddani niezwykłej próbie… człowieczeństwa. Nowa przewrotna powieść Iana McEwana stawia fundamentalne pytanie o istotę człowieczeństwa. Co tak naprawdę czyni nas ludźmi: to, co czynimy, czy to, jacy jesteśmy? Czy dzieło może przerosnąć twórcę? Czy maszyna może oddać wielowymiarowość ludzkiej natury i odnaleźć się w świecie, w którym nic nigdy nie jest czarno-białe?

 

 

 


jeszcze kocham
Anna Świrszczyńska

Jeszcze kocham. Zapiski intymne
Wydaw. W.A.B., 2019

Po raz pierwszy wydany dziennik jednej z najwybitniejszych polskich poetek XX wieku. Jeszcze kocham. Zapiski intymne przedstawia intrygujący portret wybitnej artystki oraz opisuje dotychczas nieznane fakty z jej życia, określające w dużej mierze jej twórczość. Zapiski Świrszczyńskiej są nie tylko głosem wyjątkowej kobiety. To także głębokie rozważania na temat kobiecej seksualności oraz ciała, a także znakomity dokument literacki, którego poetyckim efektem stał się najważniejszy tom Świrszczyńskiej – Jestem baba.

 

 

 


dom klamaczuchow

Dezső Kosztolányi
Dom kłamczuchów. Opowiadania wybrane
Państwowy Instytut Wydawniczy, 2019

„Nieuchwytny, wielobarwny niczym tęcza” Dezső Kosztolányi, węgierski mistrz nowelistyki - ­o którym Sándor Márai pisał w 1958 roku: „Niektóre z nowel wstrząsające. Wielkość Kosztolányiego przewyższa wszystko, co do tej pory czytałem z literatury amerykańskiej. A tu nigdy nie opublikowano ani jednej linijki” - opowiada o zwykłych ludziach, których znamy, choć w istocie nie znamy. Ich historie rozgrywają się przed blisko stu laty, opowiedziane są jednak tak nowocześnie, bez zbędnych słów, że czytamy je tak, jakby się działy dziś. Motywem spajającym tom opowiadań jest ukazana na wiele sposobów kwestia naszego niełatwego stosunku do prawdy.

 

 

 
lalka i marks


Maryam Madjidi

Lalka i Marks
Państwowy Instytut Wydawniczy, 2019

"Lalka i Marks" to debiutancka powieść młodej, urodzonej w Teheranie francuskiej pisarki pochodzenia irańskiego Maryam Madjidi. Piękno i siła tej autobiograficznej prozy, opisującej dzieciństwo w Islamskiej Republice Iranu, polityczne zaangażowanie rodziców, wyjazd do Francji, okres milczenia i fascynacji nową ojczyzną, w końcu powrót do rodzimego języka i kultury, przyniosły autorce w 2017 roku prestiżową nagrodę Goncourtów w kategorii „Pierwsza powieść”.

 
wolnosc rownosc


Agata Sikora

Wolność, równość, przemoc. Czego nie chcemy sobie powiedzieć
Wydaw. Karakter, 2019

Dlaczego czasem łapiemy się na tym, że konfrontując się ze sporami wokół poprawności politycznej, przemocy symbolicznej czy #metoo, przyznajemy rację obu stronom albo w ogóle nie wiemy, co myśleć? W pasjonującej książce Agata Sikora szuka odpowiedzi na pytania, które nurtują dziś wiele osób o lewicowo-liberalnych poglądach.

 

 

 
zimowy ogrod

Kristin Hannah
Zimowy ogród
Wydaw. Świat Książki, 2019

Wciągający od pierwszej strony Zimowy ogród to powieść niezwykła - epicka historia miłosna i jednocześnie kameralny portret kobiet na życiowych rozdrożach. Działa na wyobraźnię, porusza liryzmem i podnosi na duchu. Długo pozostaje w pamięci.

 

 

 
kocham rzym
Isabelle Lafleche

Kocham Rzym
Wydaw. Literackie, 2019

Wybierając się na walentynki do Rzymu, Catherine Lambert, przebojowa prawniczka z paryskiego domu mody, myśli tylko o romantycznym weekendzie z ukochanym. Tymczasem zamiast rozkoszować się winem, dobrym jedzeniem, słońcem i miłością, musi stawić czoła włoskiej mafii stojącej za podróbkami kreacji Diora, które Catherine przypadkiem właśnie odkryła... To może skończyć się źle! Na szczęście nasza bohaterka ma wiele szczęścia i... przystojnego anioła stróża w postaci pewnego młodego architekta!

 

 

 


przyplywy


Brigitte Vaillancourt

Przypływy
Wydaw. Polarny Lis, 2019

Jest lato. Wakacje. Siedemnastoletnia Capucine spędza je na brytyjskiej wyspie Jersey. Kąpie się w morzu, jeździ na rowerze, surfuje. I poznaje swoją starszą siostrę. Siostrę, o której istnieniu do tej pory nie miała pojęcia. Mają takie same rude włosy, dużo piegów, skłonność do alergii i bezsenności. Czy to wystarczy, żeby poczuć się rodziną? Powieść Brigitte Vaillancourt Przypływy to historia o rodzinnych tajemnicach. O poznawaniu siebie i o budowaniu relacji. Kanadyjska pisarka pięknie opowiada o rodzinie, miłości do morza, dorastaniu. Jej Przypływy pozostają w pamięci na długo.

 

 

kotek wlodek

 

Iwona Gierłach, Joanna Strychalska
Kotek Włodek z Nowej Huty
Nowohuckie Centrum Kultury, 2019

To ciepła opowieść o niezwykłym kocie, który pojawił się w życiu ludzi po to, aby wypełnić szczególną misję. W poszukiwaniu kolejnych przygód sympatyczny czworonóg przemierza kultowe miejsca Nowej Huty, dzielnicy Krakowa, która w 2019 roku obchodzi 70 lat swojego istnienia.

 

 

 

 

 

 Opisy: Wydaw. i własne

 

 

 

 

fb

70 lat nh

mistrzejowickie spotkania z poezja dla dzieci logo

wtorek literacki banner

dyskusyjny klub ksiazki

sylaba logo

biblioteka krakow logo niebieskie

kino sfinks

dzielnica mistrzejowice  

trk

kkr3

kkr n