Biblioteka Klubu Kuźnia

os. Złotego Wieku 14, 31-616 Krakow, tel. 12 641 68 75

Nowości w bibliotece

 

inni ludzieDorota Masłowska

Inni ludzie
Wydaw. Literackie, 2018

Miasto zatrute smogiem i pogardą, drogie auta, tanie relacje, wysokie aspiracje i najniższe pobudki. Z dzikich potoków hiphopowej nawijki wyłania się wizja współczesnej Warszawy najwyższej literackiej próby, zarazem poetycka i wulgarna, zabawna i mroczna. Tak potrafi tylko Dorota Masłowska. "Inni ludzie" to gatunkowa hybryda, polifoniczny utwór-potwór, którego komiksowo uproszczone postacie, jak to u Masłowskiej, zdają się bohaterami posiłkowymi. Bo prawdziwym, najważniejszym bohaterem jest tu język [...].

 

 

 
opowiadania bizarne

Olga Tokarczuk
Opowiadania bizarne
Wydaw. Literackie, 2018

Świat staje się coraz bardziej bizarny. Najnowszy zbiór opowiadań Olgi Tokarczuk.Zaskakujące i nieprzewidywalne opowiadania, dzięki którym inaczej spojrzymy na otaczającą nas rzeczywistość Pochodzące z języka francuskiego słowo „bizarre” znaczy: dziwny, zmienny, ale też śmieszny i niezwykły. Taka właśnie – zadziwiająca i wymykająca się wszelkim kategoriom – jest najnowsza książka Olgi Tokarczuk.

 

 

 


zycie adelki
Adelajda Truścińska

Życie Adelki
Wydaw. Krytyki Politycznej, 2018

Kultowa twórczyni polskiego facebooka Adelajda Truścińska w wersji książkowej."Jak się jest Adelką, świat przestaje być miękki i kulisty, a staje się bryłą kanciastą i twardą, która zawsze urazi nas prosto w łokieć. Ludzie myślą, że być wrażliwym jest pięknie, ale wrażliwość jest bolesna i wierzę Adelce, kiedy pisze, że do wyjścia do sklepu, w którym trzeba mówić, przygotowuje się przez trzy godziny. W porównaniu z nią sławny poeta z Krakowa jest stuprocentowo przysiadalny i wzorowo uspołeczniony. To, co ona pisze, jest czasem bardzo śmieszne, ale humor ten bierze się z doznania absurdu, które nigdy nie ustaje. Jest w tej świetnej książce własny styl i zupełna niepowtarzalność". Michał Cichy

 

 

sonnenberg

 

Krzysztof Varga
Sonnenberg
Wydaw. Czarne, 2018

Sonennberg to nie tylko brawurowo i z poczuciem humoru opowiedziana historia życia kilkorga mieszkańców Budapesztu. To także hołd dla niezwykłej stolicy kraju, który szczyci się gwiazdami piłki wodnej, przemysłu porno i seryjnymi zabójcami. To również błyskotliwe wykorzystanie obsesyjnego i zjadliwego stylu austriackiej prozy do skonstruowania fenomenalnego bohatera.

 

 

 


nowy dowod


Jeffrey Eugenides

Nowy dowód
Wydaw. Sonia Draga, 2018

Bestsellerowe powieści Jeffreya Eugenidesa udowodniły, że autor jest bystrym obserwatorem tak różnorodnych sfer życia, jak kryzys wieku dojrzewania, samopoznanie, miłość, czy rodzina. Przedstawione w Nowym dowodzie historie penetrują bogate i intrygujące obszary codzienności. Ten zbiór prezentuje postaci stojące w obliczu kryzysów osobistych i narodowych.To piękna proza z frapującą narracją i gęstą od zaskakujących pomysłów, jednocześnie zachowuje wdzięczną płynność stylu. Te opowiadania stanowią świadectwo rozwoju i dojrzałości wielkiego amerykańskiego pisarza.

 komeda

Magdalena Grzebałkowska
Komeda. Osobiste życie jazzu
Wydaw. Znak, 2018

Człowiek tajemnica. Listów nie pisał. Dzienników nie prowadził. Mruk. Miły. Uśmiechnięty. Osobny – tak o nim mówili. Większość tego, co wiemy o Krzysztofie Komedzie, pochodzi ze wspomnień jego żony. Często sprzecznych z tym, co pamiętają inni. Agnieszka Osiecka pisała, że gdy grał na fortepianie, jego dłonie opowiadały „małe, kameralne historie o niebie dla dwojga osób”. Ale jego życie taką historią nie było. By poznać prawdę o jednym z najwybitniejszych polskich muzyków, którego kołysankę z Dziecka Rosemary nucił cały świat, Magdalena Grzebałkowska odwiedza między innymi państwa skandynawskie, Rosję i Stany Zjednoczone.

 

 


audyt

Jacek Hugo-Bader
Audyt
Wydaw. "Agora";"Czarne", 2018

Jacek Hugo-Bader znów rusza w Polskę, wraca do spraw, wydarzeń i miejsc sprzed dwudziestu, trzydziestu lat. Spotyka się z bohaterami reportaży, które trafiały na pierwsze strony „Gazety Wyborczej”. Bandyci, menele, nawróceni, wsiowi i wybrani – twarz współczesnej Polski, od której tak łatwo się odwrócić.

 

 

 

 

baronowna

 

Michał Wójcik
Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg - najgroźniejszej polskiej agentki.
Śledztwodziennikarskie

Wydaw. Znak, 2018

Najgroźniejsza polska agentka. Śledztwo dziennikarskie. Fakty, których dotąd nikt nie połączył. Kiedy wybucha wojna, córka barona Kronenberga ma 17 lat. Jej rodzinny pałac zostaje spalony, a żydowskie pochodzenie jest jak wyrok śmierci. Ale Wanda nie myśli o ucieczce i wierzy, że przechytrzy wszystkich. Przepiękna baronówna donosi NKWD, pisze meldunki dla AK, jest prawą ręką asa Gestapo. Prowadzi własną wojnę.

 

 


japonia oczami kobiet


Karolina Bednarz

Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet
Wydaw. Czarne, 2018

Japonia – dla większości Europejczyków kraj, w którym kobiety w kimonach kryją twarze za wachlarzami, a zapracowani mężczyźni produkują niezawodne samochody i najlepszy sprzęt elektroniczny na świecie. Ale zupełnie inaczej widzą Japonię tamtejsze kobiety: ich świat to miejsce nieoczywiste, pełne napięć i sprzeczności, gdzie tradycja i nowoczesność splotły się w ciasny węzeł – ról społecznych, ograniczeń i konwenansów, z których tylko niektórym udaje się wyzwolić.

 

 

 

dysforia

 

Marcin Kołodziejczyk
Dysforia. Przypadki mieszczan polskich
Wydaw. Wielka Litera, 2015

Kołodziejczyk zagląda do mieszkań naszych sąsiadów, siada na ławce w parku, w poczekalni, pubie. Z podsłuchanych rozmów na korytarzu, na balkonie i przy świątecznym stole tworzy portrety – typy mieszkańców wielkich miast: przyjezdnych i autochtonów, z pokolenia przedwojennego i tych najmłodszych. Marcin Kołodziejczyk potwierdza, że jest dziś jednym z najlepszych i najbardziej oryginalnych obserwatorów rzeczywistości, a szkoła polskiego reportażu, znaczona nazwiskami Wańkowicza czy Krall, ma godnego następcę w nowym pokoleniu.

 

 


ksiezyc od nowiu

Martin Caparos
Księżyc od nowiu do nowiu. Dziennik hiperpodróży
Wydaw. Literackie, 2018

Hiperpodróż autora Głodu śladami wykluczenia, biedy i cierpienia. Martín Caparrós na zlecenie Organizacji Narodów Zjednoczonych ma w krótkim czasie odwiedzić kilkanaście miejsc na świecie. W każdym z nich spotyka się z ludźmi naznaczonymi migracją. To ofiary wykluczenia i wojen. Zadaniem argentyńskiego dziennikarza jest spisanie przeprowadzonych rozmów i nadanie im formy obiektywnych...

 

 

 


sapiens

Yuval Noah Harari
Sapiens. Od zwierząt do bogów
Wydaw. PWN, 2018

Siedemdziesiąt tysięcy lat temu homo sapiens był niewiele znaczącym zwierzęciem żyjącym w pewnym zakątku Afryki. W ciągu następnych tysiącleci wyrósł na pana całej planety i postrach ekosystemu. Dziś stoi na progu osiągnięcia statusu boga, gotów dostąpić nie tylko wiecznej młodości, lecz także boskich władz tworzenia i niszczenia. Światowy bestseller jednego z najbardziej inspirujących myślicieli 21 wieku.

 

 

 

 

zmijowisko

 

Wojciech Chmiekarz
Żmijowisko
Wydaw.Marginesy 2018

Mistrzowski thriller Wojciecha Chmielarza.Piętnastoletnia Ada znika bez śladu podczas rodzinno-przyjacielskich wakacji w miejscowości Żmijowisko. Ostatnie wspólne wakacje... Tragedia, która niszczy. Czas, który nie przynosi pocieszenia. Koniec, od którego nie ma ucieczki.

 

 

dam ci to

Dolores Redondo
Dam ci to wszystko
Wydawnictwo Kobiece, 2018
Świetnie napisana i pełna zagadek powieść o rodzinnych sekretach i tajemniczej zbrodni.Mroczny kryminał nagrodzony najważniejszą hiszpańską nagrodą literacką Premio Planeta 2016.Najpopularniejsza powieść w Hiszpanii w 2017 roku.

 

 

 

 

 


macocha

Petra Hilova
Macocha
Wydaw. Afera 2017

Do domu Julie wchodzicie na własne ryzyko. To przedziwna gospodyni. Jej słowotok bawi, lecz może też męczyć, przede wszystkim zaś zmusza do zastanowienia się nad wieloma niewygodnymi kwestiami. Uważajcie więc, czy na dnie słodkiego likieru, którym was częstuje, nie czai się pet. Petra Hůlová w swojej najbardziej osobistej książce nie tylko znów zaskakuje językową inwencją, ale też otwarcie porusza trudne tematy, jak kobieta przed dylematem: kariera czy dzieci, piekło małżeńskie, alkoholizm, przemijanie. Na podstawie książki powstała sztuka teatralna, grana w praskim teatrze Studio Hrdinů (2017).

 

 


kolysanka


Leïla Slimani

Kołysanka
Wydaw. Sonia Draga, 2017

Poprzez szczegółowy opis młodego małżeństwa oraz fascynującej i tajemniczej postaci niani czytelnik odkrywa naszą epokę i obowiązujące w niej podejście do miłości i wychowania, relacje opierające się na dominacji i pieniądzu, a także przesądy klasowe i kulturowe. Suchy i bezlitosny styl Leïli Slimani, w którym pobrzmiewają mroczne poetyckie nuty, wciąga i intryguje już od pierwszych stron.  Nagroda Goncourtów 2016r.

 

 

 


moja najdrozsza


Gabriel Tallent

Moja najdroższa
Wydaw. Agora, 2018

Dziewczyna wychowywana przez apodyktycznego ojca usiłuje nie być jego ofiarą.Żeby wyzwolić się spod  jego władzy, wykorzysta przeciwko niemu wszystko, czego właśnie on ją nauczył.  Przejmująca historia o żądzy władzy nad drugim człowiekiem. I ocaleniu. Najgłośniejszy amerykański debiut 2017 roku.

 

 

 litery


Tomasz Różycki

Litery
Wydaw. A5, 2017

„Tomasz Różycki jest poetą obdarzonym niezwykłą plastycznością słowa, siłą poetyckiej wyobraźni, przenikliwością spojrzenia. Pisze wiersze finezyjne, o czystym rysunku frazy, brzmiące w muzycznych rejestrach polszczyzny. Jest w nich wysoka nuta – ślad rozpoznania czegoś przejmującego, ślad intensywności doznania świata, intensywności widzenia. Te wiersze potrafią się śmiać, umieją bawić się jak dzieci. Ale przechowują też w sobie wulkaniczny żwir, ślady zakrzepłej krwi, popiół spalonych map”. Paweł Próchniak

 

 

 
spacer aleja roz 1


Edyta Świętek

Spacer Aleją Róż. T. 1-3
Wydaw. Replika, 2017
T.1 Cień biurzowych chmur.
T.2 Łąki kwitnące purpurą
T.3 Drzewa szumiące nadzieją

Historia Nowej Huty w pięciotomowym cyklu powieściowym o losach rodziny Szymczaków.Szeroka panorama Polski, Krakowa i Nowej Huty na tle burzliwych przemian historycznych, politycznych i obyczajowych od 1949 r. do czasów współczesnych.

 

 

 

 

 

fb

sylaba logo

dyskusyjny klub ksiazki

przewodnik mlodego czytelnika 2018

biblioteka krakow logo niebieskie

kino sfinks

  dzielnica mistrzejowice  

trk

kkr3

kkr n