Biblioteka Klubu Kuźnia

os. Złotego Wieku 14, 31-616 Krakow, tel. 12 641 68 75

Kraków literacki. Przewodnik kulturalny

motyw ogolny bis Kraków literacki. Przewodnik kulturalny. Projekt składający się ze spotkań z redaktorami/przedstawicielami pięciu wybranych krakowskich wydawnictw , ukazujący potencjał literacki  Krakowa oraz jego związki ze  środowiskiem intelektualnym Miasta. 

Cykl spotkań o ludziach, miejscach i wydarzeniach związanych z życiem literackim Krakowa w kontekście oferty programowej i wydawniczej krakowskich instytucji kultury. Spotkania z redaktorami krakowskich wydawnictw oraz twórcami wydarzeń kulturalnych  w których literatura pełni rolę kluczową. Spotkania opatrzone były specjalnie przygotowanym materiałem multimedialnym, z wykorzystaniem wybranych stron internetowych, m.in. Ninateka.pl, Miastoliteratury.pl, Literackamapa.pl. Spotkaniom towarzyszyła  wystawa plakatów bestsellerów krakowskich wydawnictw i wydarzeń kulturalnych ostatnich lat.

Program

wl plakat221 września 2015 godz. 19.00
Przeboje z ulicy Długiej – Wydawnictwo Literackie.
Spotkanie z red. Marcinem Baniakiem prowadzi red. Bartłomiej Kuraś z „Gazety w Krakowie”.

W samym centrum Krakowa, w charakterystycznej, znanej wszystkim kamienicy "Pod Globusem" na ulicy Długiej 1 mieści się siedziba Wydawnictwa Literackiego – jednej z największych i najbardziej cenionych oficyn literackich w Polsce. Założone w 1953 roku Wydawnictwo Literackie od ponad pół wieku swego istnienia inspiruje najciekawsze zjawiska literackie oraz publikuje najwybitniejszych twórców polskich i światowych: pisarzy, poetów, eseistów, historyków, badaczy kultury.

 

 

znak plakat
12 października 2015 godz. 19.00
Znak i Przyjaciele. Spotkanie z red. Moniką Bartys z Wydawnictwa Znak prowadzi red. Bartłomiej Kuraś.

Krakowski "Znak" istnieje od 1959 roku, a jako duży wydawca, z wysokimi nakładami oraz szeroką ofertą - od literatury popularnej, przez podręczniki i literaturę piękną, po dzieła filozoficzne - pojawił się na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. "Znak" był zawsze nie tylko instytucją wydającą książki i czasopisma, ale przede wszystkim środowiskiem intelektualnym, otwartym dla różnych opcji politycznych i światopoglądowych. "Znak" słynie z dbałości o poziom  intelektualny i estetycznych swoich produkcji i od lat jest jednym z najbardziej charyzmatycznych i opiniotwórczych  polskich wydawnictw.

 

 


a5 karakter plakat16 listopada 2015 godz. 19.00
 
„a5” w Mieście Poetów. Spotkanie z red. Małgorzatą Knap  z Wydawnictwa "a5" prowadzi Bartłomiej Kuraś z Gazety Wyborczej.

Wydawnictwo a5  – prowadzone przez Krystynę i Ryszarda Krynickich – istnieje od 1989 r. Publikuje przede wszystkim poezję, a także eseistykę, prozę i książki z pogranicza sztuk. Przywiązując wielka wagę do opracowania graficznego i typograficznego, programowo nawiązuje do najlepszych tradycji książki modernistycznej i awangardowej. Publikacja w "A5" jest nobilitacją dla każdego pisarza, zwłaszcza poety.


a5 karakter plakat30 listopada 2015 godz. 19.00
„Karakter” czyli objaśnianie świata. Spotkanie z red. Małgorzatą Szczurek z Wydawnictwa Karakter prowadzi Bartłomiej Kuraś.

Wydawnictwo "Karakter"  jest jednym z najciekawszych polskich wydawnictw założonych po 1989 r. Oferta "Karakteru"  przez swoją  wyjatkową aktualność wnosi ważny i inspiraujący przekaz o naistotniejszych sprawach współczesnego świata.
haart plakat7 grudnia 2015 godz. 18.00

Klub Kuźnia OKN, os. Złotego Wieku 14

Occupy Ha!art. Spotkanie z red. Eweliną Sasin z Wydawnictwa Ha!art  prowadzi red. Bartłomiej Kuraś z Gazety Wyborczej.

Korporacja Ha!art to krakowska instytucja kultury, na którą składają się: fundacja, wydawnictwo książek, czasopismo „Ha!art” – Postdyscyplinarny magazyn o kulturze współczesnej oraz księgarnia w "Bunkrze Sztuki".
Celem Ha!artu jest promowanie kultury bardzo współczesnej i niepokornej. Korporacja Ha!art wydaje młodą prozę i poezję, przekłady literatury zagranicznej, albumy, antologie, książki teoretyczne i tomy rozmów w ramach kilkunastu serii wydawniczych.
"Ha!art ma swoje oddziały i organizuje spotkania w różnych miejscach/instytucjach związanych ze sztuką współczesną, m.in. w krakowskim "Bunkrze Sztuki", warszawskiej "Zachęcie" i Galerii POCO we Wrocławiu.

 

 

Projekt Kraków literacki. Przewodnik Kulturalny  realizowany
przez Towarzystwo Ratowania Kultury w Nowej Hucie
w partnerstwie z Biblioteką Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. Norwida w Krakowie
Przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kraków

 

krakow logo nowebiblioteka_kuzniakrakow logo nowe
fb

dyskusyjny klub ksiazki

sylaba logo

biblioteka krakow logo niebieskie

kino sfinks

dzielnica mistrzejowice  

trk

kkr3

kkr n