Kraków literacki. Szkice do portretu miasta

olczyk jacek

6 października 2017 godz. 18.30

Klub Kuźnia, os. Złotego Wieku 14

Spotkanie z Jackiem Olczykiem, autorem książki Życie literackie w Krakowie 1893 - 2013.

Dziesięcioletnia praca Jacka Olczyka dała wspaniały rezultat w postaci obszernego kompendium wiedzy na temat literackiego i kulturalnego życia Krakowa od końca 19 w. do czasów współczesnych. Książka Jacka Olczyka jest też m.in.  dowodem na to , że największą wartością Krakowa są ludzie, artyści, twórcy,  którzy zostawiają w nim swój niepowtarzalny ślad. Jak zmieniał i zmienia się nadal Kraków, czy literatura i sztuka mają  jeszcze wpływ na kształt i wizerunek  Krakowa? Zapraszamy na spotkanie z Jackiem Olczykiem, które zainauguruje cykl złożony z wykładów i warsztatów pt. Kraków literacki. Szkice do portretu miasta.

Jacek Olczyk (ur. 1979r.) Hhstoryk literatury, uzyskał doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim i w INALCO (Paryż). W latach 2008–2012 lektor języka polskiego na Uniwersytecie Blaise Pascal w Clermont-Ferrand (Francja). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2013. Autor książek Literacka Małopolska / Reading Małopolska (Kraków 2012), Życie literackie w Krakowie. 1893-20-13 (Kraków, 2017). Badacz związany z projektem naukowym Twórcze programowanie. Laboratorium realizowanym w Instytucie Kultury UJ. Tłumacz Georges’a Pereca.
Źródło: http://www.ha.art.pl/wydawnictwo/autorzy/5069-jacek-olczyk.html

anna mazela 1
12 października 2017 godz. 18.30

Klub Kuźnia OKN,  os. Złotego Wieku 14

Kraków symboliczny. Otwarte warsztaty Grupy Literackiej Sylaba prowadzi Anna Mazela.

Anna Mazela
– doktor kulturoznawstwa na Akademii Ignatianum w Krakowie. Urodziła się i mieszka w Nowej Hucie. W 2016 roku krakowski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich wydał jej debiutancki tom pt. Głęboko, nisko, za który w tym samym roku otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie im. Anny Świrszczyńskiej. W 2009 r. otrzymała wyróżnienie w VI Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Marty Aluchny-Emelianow w Słupsku, a w 2011 r. wyróżnienie w XIX Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Dać Świadectwo” organizowanym przez Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie. Wiersze Anny Mazeli były publikowane w almanachach grupy poetyckiej „Sylaba” oraz almanachach pokonkursowych, w Magazynie Materiałów Literackich CEGŁA, w czasopiśmie „Kraków”, młodzieżowym czasopiśmie „Makulatura” oraz uczelnianym czasopiśmie Akademii Ignatianum „Wyspa”, do którego pisze również artykuły, relacje, felietony, opowiadania oraz zamieszcza w nim swoje rysunki. Jej świat to muzyka, drzewa, baśnie i fotografia.

9 listopada 2017 godz. 18.30
Klub Kuźnia OKN, os. Złotego Wieku 14

Kraków przedstawiony, Kraków outsourcing. Spotkanie z Michałem Zabłockim
i  otwarte warsztaty z Grupą Literacką Sylaba.

michal zablocki 2
Michał Zabłocki
(ur. 23 września 1964 roku w Warszawie) – polski poeta, autor tekstów piosenek, scenarzysta, reżyser teledysków. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Od 1987 współpracował z krakowską „Piwnicą pod Baranami”, przede wszystkim z Grzegorzem Turnauem, Anną Szałapak, Beatą Rybotycką, Agnieszką Chrzanowską, Jackiem Wójcickim. Jest pomysłodawcą i realizatorem serii poetyckich działań medialnych znanych pod nazwą „Multipoezja”: Projekcji wierszy na murach domów przy ul. Brackiej 2 w Krakowie, Wierszy chodnikowych i wielu innych. W 2010 roku stworzył międzynarodowy serwis internetowy według własnego pomysłu emultipoetry.eu

szkice do portretu motyw 2

Biblioteka Klubu Kuźnia OKN zaprasza
do udziału w spotkaniach w ramach projektu pod nazwą „Kraków literacki. Szkice do portretu miasta”. Jest to cykl złożony z wykładów i warsztatów literackich, stanowiących próbę pokazania współczesnego Krakowa w całej jego symbolicznej niejednoznaczności oraz w literackim kontekście porównawczym do wizerunków innych miast, nie tylko polskich.

W projekcie zostanie szczególnie uwzględniony „trend miejski”, widoczny w literaturze pięknej i publicystyce polskiej i obcej wydawanej po 1989 r. Do projektu zostali zaproszeni, zdolni, młodzi twórcy, m.in. niedawni laureaci stypendiów twórczych Miasta Krakowa w dziedzinie literatury oraz przedstawiciele środowisk naukowych, kulturalnych i wydawniczych.

W programie cyklu proponujemy dwa wykłady i dwa warsztaty związane z symboliką literacko-historyczną i współczesnością miasta pod roboczymi tytułami: Kraków symboliczny, Kraków przedstawiony oraz Kraków outsourcing.

Miejscem wykładów, spotkań i warsztatów będzie Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. Norwida, w którym od kilku lat działa Grupa Literacka Sylaba.  Wykłady i warsztaty będą miały charakter otwarty i zostaną wzbogacone materiałami multimedialnymi przygotowanymi do projektu. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Projekt realizowany jest przez Towarzystwo Ratowania Kultury w Nowej Hucie
w partnerstwie z Biblioteką Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. Norwida w Krakowie
Przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kraków.

sylaba logo

szkice do portretu motyw 2