Biblioteka Klubu Kuźnia

os. Złotego Wieku 14, 31-616 Krakow, tel. 12 641 68 75

Kraków literacki. Szkice do portretu miastaszkice do portretu motyw 2

 

Cykl złożony z wykładów i warsztatów literackich, był próbą pokazania współczesnego Krakowa w całej jego symbolicznej niejednoznaczności oraz w literackim kontekście porównawczym do wizerunków innych miast, nie tylko polskich. W projekcie został szczególnie uwzględniony „trend miejski”, widoczny w literaturze pięknej i publicystyce polskiej i obcej wydanej po 1989 r. W projekcie brali udział  m.in. twórcy, związani z Grupą Literacką Sylaba oraz czytelnicy korzystający z krakowskich bibliotek publicznych.

Cykl Kraków literacki. Szkice do portretu miasta  ugruntował nasze przekonania o tym, że Kraków jest Miastem Literatury, o czym dobitnie świadczy jego historia znakomicie przedstawiona  już podczas rozpoczynającego projekt wykładu  dr Jacka Olczyka autora książki Życie literackie w Krakowie. 1893-2013.

Wykłady i warsztaty poświęcone Krakowowi w  literaturze poprowadzone przez Annę Mazelę, Elżbietę Zechenter-Spławińską i Michała Zabłockiego dały młodym twórcom związanym z Grupą Literacką Sylaba nowe inspiracje tematyczne oraz możliwość wnikliwej oceny własnej twórczości. Anna Litak z Muzeum - Interaktywnego Centrum Edukacji Teatralnej"MICET" przedstawiła Kraków literacki w przełożeniu na teatr, film i sztuki wizualne.

Pierwszy nasuwający się wniosek po zakończeniu cyklu jest taki, że Kraków ma ogromny, historyczny potencjał literacki, o który należy dobrze dbać i umieć z niego korzystać. Drugi jest taki, że historyczne dziedzictwo jest ważne ale przyszłość należy do miast nowoczesnych, przyjaznych i kulturalnych.

 

 
wesele grudzien 2017

 

8 grudnia 2017 godz. 18.30
Klub Kuźnia OKN , os. Złotego Wieku 14

Od "Wesela" do "Wesela". Kraków teatralny.
Wykład Anny Litak z Muzeum - Interaktywnego Centrum Edukacji Teatralnej "MICET"
przy Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.

Od premiery "Wesela" Stanisław Wyspiańskiego w krakowskim Teatrze Miejskim (obecnie im. Słowackiego) minęło  sto kilkanaście lat a dramat ten nadal zachowuje swoja porażającą aktualność. Anna Litak opowie  o inscenizacjach "Wesela", dramatu z którym zmierzyli się m.in. Andrzej Wajda, Jerzy Grzegorzewski, Anna Augustynowicz, Jan Klata, oraz o tym, co z ich interpretacji "Wesela" dla nas dzisiaj wynika.

Anna Litak, historyk sztuki, polonistka, teatrolożka, od 1984 roku kierowniczka Muzeum Starego Teatru w Krakowie. Autorka ponad 40 wystaw poświęconych artystom polskiego teatru prezentowanych w wielu europejskich galeriach (m.in.: Helenie Modrzejewskiej, Karolowi Wojtyle, Konradowi Swinarskiemu, Tadeuszowi Kantorowi, Jerzemu Grzegorzewskiemu, Andrzejowi Wajdzie, Krystianowi Lupie). Redaktorka nagradzanych wydawnictw o polskim teatrze. Autorka koncepcji Interaktywnego Muzeum Starego Teatru w 2007 i Cyfrowego Muzeum Starego Teatru w 2010. Prowadzi lekcje i warsztaty teatralne w Starym Teatrze.

Fot. Małgorzata Mokrzycka

 


zablocki listopad 2017

9 listopada 2017 godz. 18.30

Klub Kuźnia OKN, os. Złotego Wieku 14

Kraków przedstawiony, Kraków outsourcing. Spotkanie z Michałem Zabłockim
i  otwarte warsztaty z Grupą Literacką Sylaba.

Kraków jest miastem, które przyciągało i stworzyło wiele znaczących postaci polskiej kultury i nauki. Ale też jest  miastem, z którego często się wyjeżdża, zwykle po osiągnięciu zawodowego sukcesu.  Tak więc Kraków, który przedstawia się  jako stolicę polskiej kultury i nauki  przyciąga/tworzy i oddaje swoje talenty. Czy działa to proporcjonalnie w obie strony?

Michał Zabłocki (ur. 23 września 1964 roku w Warszawie) – polski poeta, autor tekstów piosenek, scenarzysta, reżyser teledysków. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Od 1987 współpracował z krakowską „Piwnicą pod Baranami”, przede wszystkim z Grzegorzem Turnauem, Anną Szałapak, Beatą Rybotycką, Agnieszką Chrzanowską, Jackiem Wójcickim. Jest pomysłodawcą i realizatorem serii poetyckich działań medialnych znanych pod nazwą „Multipoezja”: Projekcji wierszy na murach domów przy ul. Brackiej 2 w Krakowie, Wierszy chodnikowych i wielu innych. W 2010 roku stworzył międzynarodowy serwis internetowy według własnego pomysłu emultipoetry.eu

Fot. Małgorzata Mokrzycka

 

 
szkice pazdziernik 2017

12 października 2017 godz. 18.30
Klub Kuźnia OKN,  os. Złotego Wieku 14

Kraków symboliczny. Anna Mazela  prowadzi otwarte warsztaty Grupy Literackiej Sylaba na temat symboliki Krakowa w literaturze, głównie poezji, m.in. Adama Zagajewskiego, Ewy Lipskiej i Marcina Świetlickiego.

Anna Mazela
– doktor kulturoznawstwa na Akademii Ignatianum w Krakowie, poetka.  W 2016 roku krakowski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich wydał jej debiutancki tom "Głęboko, nisko", za który w tym samym roku otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie im. Anny Świrszczyńskiej.

  Fot. Małgorzata Mokrzycka

 

 

zycie literackie w krakowie

6 października 2017 godz. 18.30
Klub Kuźnia, os. Złotego Wieku 14

Spotkanie z Jackiem Olczykiem, autorem książki Życie literackie w Krakowie 1893 - 2013.

Dziesięcioletnia praca Jacka Olczyka dała wspaniały rezultat w postaci obszernego kompendium wiedzy na temat literackiego i kulturalnego życia Krakowa od końca 19 w. do czasów współczesnych. Książka Jacka Olczyka jest też m.in.  dowodem na to , że największą wartością Krakowa są ludzie, artyści, twórcy,  którzy zostawiają w nim swój niepowtarzalny ślad. Jak zmieniał i zmienia się nadal Kraków, czy literatura i sztuka mają  jeszcze wpływ na kształt i wizerunek  Krakowa? Zapraszamy na spotkanie z Jackiem Olczykiem, które zainauguruje cykl złożony z wykładów i warsztatów pt. Kraków literacki. Szkice do portretu miasta.

Jacek Olczyk (ur. 1979r.) Hhstoryk literatury, uzyskał doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim i w INALCO (Paryż). W latach 2008–2012 lektor języka polskiego na Uniwersytecie Blaise Pascal w Clermont-Ferrand (Francja). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2013. Autor książek Literacka Małopolska / Reading Małopolska (Kraków 2012), Życie literackie w Krakowie. 1893-20-13 (Kraków, 2017). Badacz związany z projektem naukowym Twórcze programowanie. Laboratorium realizowanym w Instytucie Kultury UJ. Tłumacz Georges’a Pereca. Źródło: http://www.ha.art.pl/wydawnictwo/autorzy/5069-jacek-olczyk.html

Fot. Wiktoria Federowicz, Joanna Kornas-Chmielarz

 

 

 Projekt Kraków literacki. Szkice do portretu miasta realizowany
przez Towarzystwo Ratowania Kultury w Nowej Hucie
w partnerstwie z Biblioteką Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. Norwida w Krakowie
Przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kraków

 

krakow logo nowebiblioteka_kuzniakrakow logo nowe
fb

conrad festival 2020

dyskusyjny klub ksiazki

sylaba logo

biblioteka krakow logo niebieskie

kino sfinks

dzielnica mistrzejowice  

trk

kkr3

kkr n